Mulčování

Mulč u ovocných stromů jako nezbytnost

Ovocné stromy v létě trpí stejně jako jiné rostliny nedostatkem vláhy. Jejich zalévání se stalo bohužel smutnou realitou. Jen to ale nemusí stačit. Nesmírně důležité je zachování vlhkosti přímo u samotného stromu. Ten má mělké kořeny, u nichž je nezbytné držet vláhu. Učinit tak můžete velmi jednoduchým způsobem. Stačí vám k tomu mulč vytvořený z posekané trávy. Právě díky němu se vlhkost u stromů dokáže držet delší dobu.

Posekejte a nastelte

Není nic jednoduššího. Prostě nastartujete sekačku, kompletně posekáte celý trávník a máte vyhráno. Jednotlivé kopy trávy budete poctivě vozit ke stromu, kde nakladete silnější vrstvu mulče. Ten bude dokonale držet potřebnou vlhkost. Tráva sice po čase poměrně hodně poschne, nicméně ze spodní části by měla zůstat vlhká. Není od věci ještě před nakladením vrstvy mulče půdu dobře prokypřit, aby nevznikla tuhá krusta.

MulčováníTráva nesmí být postříkaná chemií

V každém případě. Mnohdy se stává, že se na trávu aplikuje dvousložkové hnojivo, které likviduje ostatní rostliny mimo samotné trávy. Takováto směs do mulče z trávy nepatří. Pokud už hnojivo aplikujete, pak počkejte až na následné další sekání. Předejdete tak zbytečným problémům, jež by mohly nastat. Ostatně mnohdy se stává, že se s trávou dostanou do styku domácí zvířata, jimž může konzumace takovéhoto porostu nepříjemně ublížit!Mulčování

Vlhkost se udrží, ale…

Mulč je sice schopen udržet dostatek vlhkosti, nicméně nepočítejte s tím, že se obejdete bez zalévání. Ovocné stromy nesoucí plody prostě vodu vyžadují, a to v nemalém množství. Pokud ji dostanou, plody si s největší pravděpodobností dokážou udržet. Zalévat by se stromy měly ideálně dešťovou vodou, a to večer, případně ráno. Rozhodně se tak vyplatí udělat větší rezervoár vody na zalévání. Velmi oblíbené jsou plastové tisícilitrové barely.Mulčování

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

9 komentářů

 1. Jiří Odpovědět

  Dobrý den, o tomto způsobu jsem již slyšel, ale doposud používám klasickou mulcovanou kůru, kterou nakoupím volně lozenou, aby nebyla zbytečně vlhka. Nedávám ji přímo ke kmeni. Nemáte obavy z plesnivění trávy, předpokládám že ke stromu nedáte jen 2cm vrstvu….? Na fotce u článků již tráva začala pracovat a prolivanim vlastně nikdy nevyschne….

  Starám se cca o necelych 50 stromů.

  Jirka

 2. Alice Odpovědět

  Nějak jste pozapomněl napsat, že by se posekaná tráva měla nechat zavadnout a teprve poté dát ke stromům. Takový „všeználek“ a tohle nevíte?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   za žádného všeználka se rozhodně nepovažuji. Dával jsem trávu pod stromy napřímo. Už sama o sobě byla tak suchá, že mi nepřišlo nezbytné nechat ji zavadnout.

 3. Věrka Odpovědět

  Proč je mulč u kmene? Už ve škole se děti učí, že každá rostlina přijímá vláhu a živiny drobnými kořínky – ty mají stromy pod zemí po obvodu koruny a ne u kmene! Mj.mulč je dobrý hlavně pro hraboše, protože jim je v teple tak dobře, že se tam dokonce úspěšně množí, bydlí, ani se jim nechce jinam. Mladé stromky na mulčování doplácejí- mají od hrabošů tak sežrané kořeny, že je můžete dvěma prsty vytáhnout ze země a vyhodit. Mulčování je sice blbé, ale hlavně že je MODERNÍ, že, a je o čem psát… Bohužel nějaký neználek a bezmozek po přečtení rad a shlédnutí zdejších obrázků jistě přijde k újmě. Vy jistě zahradám nerozumíte ani za mák, soudím podle více vašich článků.

 4. Věrka Odpovědět

  Čtu tady, že můj komentář čeká na schválení. Vy si vybíráte, co zveřejníte a co ne? Vy fakt dopustíte, aby vám lidé ty nesmysly věřili? Pak jste nejen neodborník, ale i zbabělec (nejmíň). To jsem zvědavá.

 5. Věrka Odpovědět

  Radši jsem si ještě přečetla ten článek celý – kromě špatných „odborných“ rad jsem tam našla češtinářské chyby – jak jsem předpokládala.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za zpočátku věcné a následně spíše zbytečně útočné komentáře. Ano, komentáře skutečně schvaluji. Činím tak hlavně z toho důvodu, že někdy přijde něco vulgárního, což nechci. Je to naštěstí velmi zřídka, takřka všechny komentáře k článkům vycházejí.
   Rozhodně se za nic neschovávám, věcné komentáře rád přivítám a poučím se. Nikde není psáno, že jsem odborník a že je můj magazín odborný plátek. Není! Snažím se jen dávat tipy, které se mi osvědčily, případně psát články na základě nejrůznějších odbornějších knih. Nic víc, nic méně. Jazykové chyby v textu nevidím…

 6. PAVEL Odpovědět

  Paní Věro,co to tady melete ,co jste mohla předpokládat,jaké chyby ,jediná chyba je jenom jedna a to ta že sem vůbec píšete,tady nejsme ve škole ,předpokládám ,že jste postižená učitelka,takže si užívejte prázdnin a dejte se do kupy a neotravujte slušné lidi a pane Štěpáne jen tak dál,rád si vaše rady přečtu

 7. Aleš Odpovědět

  Zajímavý názor, či zkušenost? Pro většinu lidí není lepší způsob, jak výhodně zužitkovat trávu, kterou cpou do popelnic…Trávu dávám téměř všude, na záhony pod rajčata, papriky, samozřejmě i kolem stromů. Tam, kde se hraboši hojně vyskytují, je jedno, jestli mulčuji nebo ne. Tam, kde hraboši nejsou, je tráva pod stromy rozhodně nenaláká, ačkoliv louka za plotem je hraboši prolezlá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *