Tipy pro bohatou sklizeň okurek

Okurky

Okurková sezona se už rozběhla, a tak určitě není od věci podívat se na některé zajímavé tipy, které vám mohou pomoct k vyšší sklizni. Pěstování okurek se tak stane velkou zábavou i pro ty, kteří se jinak okurkám jako takovým příliš nevěnují a dávají přednost spíše jiným plodinám. Pojďme se tedy na tyto zajímavosti podívat podrobněji.

Předpěstování alfou i omegou

Pokud doma máte skleník nebo fóliovník, vyplatí se bezpodminečně okurky předpěstovat. Rostlinky už byste pomalu měli mít v květináči. Vysévá se koncem dubna a počátkem května. Maximálně na konci května budou rostlinky připravené pro výsadbu.

Mulčovací textilie

Bohatost úrody okurek můžete také pozitivně ovlivnit použitím mulčovací textilie. Stejně tak se uspíší i samotná sklizeň. Ideální je černou mulčovací textilii položit na záhon týden před výsevem. Po stranách ji přihrnete zeminou, aby nedošlo k jejímu odfouknutí. Půda se pod textilií stihne dokonale prohřát a poskytne rostlinám perfektní startovací prostředí. Na místa výsevu či výsadby jednoduše vyřežete do textilie otvor a můžete vysévat či vysazovat.

Okurky

Optimální doprovodné rostliny

Okurky určitě nezaberou celou plochu pole, a tak se před výsevem okurek sadí po stranách třeba salát nebo kedlubny. Mnohdy není od věci dát na stranu kolem okurového záhonu celer. Okurky potřebují navíc ochranu před studeným větrem, který často v jarních měsících ještě přichází. Určitě se není zapotřebí obávat také větších rostlin. Perfektní clonu proti větru dokáže vytvořit také kukuřice, a to jak klasická krmná, tak i třeba cukrová nebo pukancová. Záleží na tom, co vlastně chcete na zahradě mít. Pokud vaše děti milují popcorn, pak bude právě pukancová kukuřice jednoznačnou volbou. Pro vaření je pochopitelně vhodnější cukrová. Chutná jedinečně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.