Květen je ideálním obdobím pro hnojení rostlin

Květen je vhodnou dobou pro hnojení rostlin. Pokud pěstujete rostliny v květináčích či jiných nádobách (zejména ty rostliny, které jste nechali přezimovat), je opravdu vhodné použít na ně hnojiva. Můžete tak učinit, aniž byste znovu zavlažovali. Hnojivo jednoduše zapracujte do povrchu malými ručními hráběmi. Hodí se to například pro rostliny, jako je Agapanthus (kalokvět).

Hnojení kompostem

Alternativním způsobem hnojení může být použití kompostu. To znamená, že odstraníte několik centimetrů kompostu a nahradíte ho kompostem novým, do kterého jste zapracovali hnojivo. Hnojte nyní zahradní keře a růže, stačí přidat hrst kompostu kolem základu keřů a zapracovat je do povrchu půdy.

V květnu je čas přivázat trvalky

Podpora trvalek pomocí tyček a kůlů může být pro takové rostliny někdy až životně důležitá. Taková podpora má hned několik účelů: podporuje stonky tak, aby nedošlo k jejich poškození (jedná se zejména o škody, které jsou způsobeny větrem), dále zabráníte tomu, aby rostliny spadly a ulomily se a udržíte je ve vzpřímené poloze – to jim může pomoci produkovat plody a současně je vyvyšuje nad ostatní rostliny, takže se k nim dostane více světla.

Jak na instalaci kůlů a tyček?

Instalace podpěr rostlin, zejména bylinných trvalek, pomáhá rostlinám vypadat lépe. Jejich zavedení v květnu je ideální, protože rostliny ještě nejsou v plném květu – příliš mnoho listů znesnadňuje tuto práci. Je-li rostlina zralejší, je obtížné přidat jí podporu v podobě tyček či kůlů, aniž byste rostlinu nepoškodily. Problémem jsou také poupata květin. Z květin potřebuje podporu například pivoňka, jiřina, česnek, delphinium (stračka). Vybrané typy podpory by měly mít měkké vazby, aby umožnily rostlině růst. Můžete volit tyčky nebo kůly či mřížky.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!