Proč bychom měli kompostovat?

Kompost

Ačkoli se kompostování může zdát být tak trochu alchymií, ve skutečnosti se vyplatí držet několika pravidel, abyste si vypěstovali svůj vlastní kompost. Ten je totiž na vaši zahradu to nejlepší. Důvodů je hned několik. V tomto článku se pokusíme vás ke kompostování motivovat. A nepotřebujete k tomu ani spoustu prostoru. Záleží na tom, kolik máte materiálu vhodného do kompostu.

Využití zbytků

Kompost je skvělým místem, kam můžete dát zbytky z domácnosti či zahrady. Kompost pohltí spoustu rozložitelného odpadu v domácnosti. Pokud tedy máte aspoň malou zahrádku, měli byste mít i kompostér. Slupky z ovoce a zeleniny, které při vaření vznikají, jsou skvělou složkou kompostu. A i když třeba máte popelnici na bio odpad, ušetříte v ní místo.

Nižší finanční náklady

Lidé jsou často motivováni výrobou vlastního kompostu, protože jim to umožňuje ušetřit za odpad. Navíc ušetříte peníze i za to, co byste museli investovat do kvalitního substrátu nebo do kupovaného kompostu. Nejedná se o zanedbatelné částky, kvalitní substrát je velká investice – a tím větší, čím větší je vaše zahrada.

Kompost

Kompost: Foto Pixabay

Nemusíte přihnojovat

Pokud budete v zahradě používat svůj vlastnoručně vyrobený kompost, pak můžete ušetřit další peníze za chemické přihnojování. To totiž není potřeba. Další skvělou výhodou je to, že přidáváním kompostu, předcházíte vyčerpávání půdy (u které ubývá i hmota). Chemické postřiky přidávají živiny, ale nikoli objem do půdy. Tím se liší od kompostu, kterým dodáváte nejen živiny, ale také objem.

Podpora užitečných živočichů

I když se většině živočichů snažíte ze své zahrady zbavit, existuje také skupina užitečných živočichů. Jejich výskyt ve své zahradě chcete, protože mohou například prokypřovat půdu či jinými způsoby zúrodňovat půdu. V kompostu se takoví užiteční živočichové nacházejí – líhnou se a poté jsou ve vaší zahradě prospěšní.

Kompost: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!