Tipy na listopadový výsev kořenové zeleniny

Mrkev

Ještě v listopadu je možné vysévat některou zeleninu – zejména tu kořenovou, jako je mrkev, petržel či pastiňák. Oproti jarnímu výsevu vás nemusí brzdit počasí, díky kterému nám může být znemožněno vstoupit na záhon. A také protože na jaře je spousta práce s jinou zeleninou, je vhodné kořenovou zeleninu zasadit již na podzim. Navíc osivo zasazené na podzim také dříve vyklíčí.

Vlhkost a inhibiční látky v osivu

Osivo kořenové zeleniny v sobě obsahuje inhibiční látky, které se vyplaví poté, co semena nasáknou vodou. Tato voda může pocházet například ze sněhu. Tyto inhibiční – neboli brzdící – látky způsobí, že semena nezačnou klíčit v průběhu zimy, ale až na jaře. Při jarním výsevu může v důsledku vlhkosti taktéž vzniknout problém s vyplavením inhibičních látek, což způsobí celkové zbrzdění klíčení osiva. Někdy ale může dojít k tomu, že nevyklíčí vůbec nic.

Mrkev

Mrkev: Zdroj obrázku Pixabay.com

Počkejte si na listopad

Pro podzimní výsev je důležité, aby osivo nasálo vlhkost, nabobtnalo, ale nevyklíčilo. A proto je dobré nechat výsev skutečně až na listopad. V listopadu jsou teploty už natolik nízké, že se tolik nemnoží ani škůdci. Pokud například byla vaše zahrada napadena pochmurnatkou mrkvovou, která způsobuje červivost mrkve, pak můžete na tomto místě pěstovat – nejlépe ale pouze karotku, kterou sklízíme dříve, než se pochmurnatka rozšíří.

Připravte si půdu

Pokud jste se tedy rozhodli pro podzimní výsev, je na čase připravit si půdu. Protože kořenová zelenina zasahuje hluboko do půdy, je potřeba ji pořádně prokypřit a zbavit plevele. Zbavte půdu veškerých větších hrudek. Přímé hnojení je nežádoucí, protože v pohnojené půdě dochází k častějšímu napadání kořenové zeleniny škůdci.

Jak na výsev?

Semena vyséváme mělce, tedy do hloubky 0,5 cm. Jednotlivé vzdálenosti řádků by měli být 25 cm. Výsev kořenové zeleniny – zejména mrkve a petržele – může být trochu nepříjemný v tom, že se jedná o opravdu drobná semínka. Je vhodné je namíchat se suchým pískem tak, aby jednomu dílu semen odpovídaly dva díly písku. Poté už vyséváme do řádku, jak jsme zvyklí. Poté už jen stačí zahrnout zeminou. Zaléváme pouze v případě, že půda není vlhká.

Mrkev: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!