Nakládané papriky s olejem i bez

Pálivé papričky

Hledáte dobrý recept na sterilované papriky, protože ty z obchodů vám připomínají spíše bláto? A nejste si jistí, zda do nich patří olej nebo ne? Ukážeme vám, jaký je mezi jednotlivými postupy rozdíl a přidáme jako bonus i dva osvědčené recepty na sterilované papriky.

Pokud vám záleží zejména na chuti, vybírejte vždy co nejzralejší a nevonější kapie. Ze španělských paprik to jde sice také, ale nebude to zkrátka ono. Papriky omyjte, rozkrojte a zbavte jádřinců. Lžící pak také vyberte vnitřní žebra. Jakmile budete mít hotovo, nakrájejte na čtvrtky nebo na proužky.

Rajčata a papriky

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Nálev na papriky s olejem

Bývá k vidění poměrně často. Dodává paprikám zajímavější chuť a pomáhá i s trávením některých vitamínů. Ve spíži vydrží asi rok a při zavařování je třeba hlídat správnou teplotu.

Ingredience:

  • 1 kilo paprik
  • 10 lžic olivového oleje
  • 120 gramů cukru
  • 250 ml octa (na jeden litr vody)

Připravte si sklenice o objemu 0,5 litru. Papriky upravte podle návodu výše a vložte je do sklenic. Pěchujte jen mírně. Zalijte horkým nálevem, připraveným z vody, octa a cukru. Zalijte a sterilujte. Pokud chcete do sklenic přidat koření, pak na dno každé přijde asi 10 kuliček žlutého hořčičného semínka, 2 bobkové listy, 3 kuličky nového koření a 5 kuliček pepře.

Zavíčkujte a sterilujte. Hlídejte si teplotu, nesmí přesáhnout 85 °C. Olej by totiž mohl zpod víček uniknout. Bude vám stačit 20 minut.

Nálev na papriky bez oleje

Tento nálev vydří ve spíži i rok a lze ho použít i na rajčata.

  • 1 kilo paprik
  • 125 ml octa (na litr vody)
  • 30 gramů cukru
  • 40 gramů soli

Svařte nálev a zalijte s ním papriky ve sklenicích stejně jako v předchozím případě. Do sklenic opět můžete přidat koření. Sterilujte v mírně probublávající vodě po dobu 12-15 minut. Hlídat teplotu není třeba.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)