Tipy, jak hnojit půdu na podzim

Půda

Když pěstujeme ovoce a zeleninu, musíme myslet na to, že tyto naše plodiny vytahují z potřebné živiny z půdy. Abychom se i příští rok mohli těšit nádherné sklizni, je potřeba tyto živiny do půdy nějakým způsobem vrátit. Není to nic složitého, jen to bude vyžadovat trochu práce a úsilí. Používáme k tomu různá hnojiva. Ta se dají rozdělit v podstatě do dvou skupin: organická a anorganická. Druhá skupina je stále ještě velmi oblíbená, protože použití těchto hnojiv je jednoduché a rychlé. Čím dál větším trendem je ale používání organických hnojiv.

Anorganická vs. organická hnojiva

Jaký je mezi těmito dvěma hnojivy rozdíl? Odpovědí může být už to, že anorganickým hnojivům někdy říkáme průmyslová nebo minerální hnojiva. Jsou to hnojiva, která jsou uměle vytvořena. Obsahují vysoké množství živin a jsou snadno rozpustné ve vodě, což s sebou ale nese riziko, že rostliny jimi snadno přehnojíme. Organickými hnojivy jsou například hnůj nebo kompost. Jejich použití není tak snadné, jako u anorganických, ale kromě živin vylepšují také strukturu půdy.

Hnůj

Hnůj: Foto Pixabay

Jak správně hnojit?

Na hnojení není nic složitého. Stačí se řídit zavedenými postupu (a u anorganických hnojiv také návodem k použití). Existuje ale několik pravidel, která byste rozhodně porušit neměli. To první se týká míchání hnojiv – některá hnojiva mohou vytvořit nerozpustné hrudky, které budou ve vaší půdě na obtíž. Typicky se jedná o kombinaci fosforečných hnojiv a vápence. Veškerá hnojiva nesmíme užívat u mladých rostlin, které ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Příliš moc hnojiva snižuje kvalitu úrody. Přehnojené plodiny je možné skladovat pouze kratší dobu.

Organická hnojiva

Typickým zástupcem organických hnojiv je kompost. Abychom jej mohli použít, musí být kompost dobře rozložený (nerozložený může obsahovat semínka plevele, která byste si tak rozšířili po zahradě). Pozor: i kompostem lze zahradu přehnojit. Používat jej můžete před výsadbou i v průběhu sezóny. Tím se kompost liší od hnoje domácích zvířat, který používáme před výsadbou. Pokud máte svůj vlastní hnůj (králičí, slepičí) nechte jej uležet dva až šest měsíců. Čerstvý hnůj dokáže rostliny spálit. Nakonec musíme zmínit ještě zelené hnojení, kterým sice nedodáváme živiny pro rostliny, ale zlepšujeme kvalitu a strukturu půdy.

Anorganická hnojiva

Mezi nejoblíbenější hnojiva patří NPK (obsahuje dusík, fosfor a draslík – oblíbené právě na podzim), draselné soli (oblíbené na podzimní přihnojování dřevin a trávníku), ledek a močovina (používají se pro urychlení růstu rostlin, zejména tedy během vegetačního období) a vápnění (ovlivňuje pH půdy a podporuje rostliny ve tvorbě pletiv – proto se bez něj neobejdete ani při organickém hnojení).

Půda: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!