pitulnik

Pitulník se v zahradě hodí na stinná místa i jako podrost pod stromy

Pitulník žlutý (Galeobdolon luteum) je trvalka patřící do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). U nás je to poměrně běžná rostlina. Obvykle dosahuje výšky 30 cm, ale může atakovat i hranici 60 cm. Ráda se rozrůstá do velkých trsů a působí svěže a dekorativně.

I proto se často používání jako výsadba do míst ve stínu stromů a keřů, kde jiné rostliny přežívají jen obtížně. Základní druh vám může nabídnou tmavě zelené listy, ovšem k dostání jsou i odrůdy se stříbrně skvrnitými listy („Variegata“). V květnu a červnu vás pak potěší i žluté květy.

Kde a jak pitulník žlutý pěstovat

Preferuje polostín – tam vypadá nejatraktivněji, ale poradí si i s hlubokým stínem nebo naopak se světlejšími místy. Ale pamatujte na to, že na plném slunci ztrácí jeho listy barvu a rostlina sama rychle umírá. Vyžaduje také úrodnou, humusovou, mírně vlhkou a dobře odvodněnou půdu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pitulník je mrazuvzdorný, ochranu vyžaduje jen při pěstování v nádobách. Sazenice mohou být do nové lokality přeneseny na jaře nebo na podzim. Na 1m² doporučujeme vysázet cca 10 rostlin. Není to málo, jak by se mohlo zdát. Pitulník se do okolí šíří plazivými oddenky i semeny. A souvislý porost vytváří už ve druhém roce od výsadby.

Mladé rostliny je vhodné mulčovat, aby získaly ochranu před plevelem a suchem. Nic dalšího pitulník nepotřebuje.

Kde se pitulník nejlépe uplatní

Zejména na stinných místech, kde běžná tráva neroste nebo jen s obtížení. Používá se pod stromy také také jako půdopokryvná rostlina. Rád utvoří na stinných místech velké zarostlé plochy.

Pokud chcete, můžete jej zkombinovat s vyššími trvalkami. Skvěle vypadá pitulník třeba s kapradinami. Obzvláště vhodný je proto zejména pro zahrady ve venkovském, anglickém a přírodním stylu. A jeho listy se používají i v lidové medicíně (např. při poruchách trávení nebo při onemocnění močového soustavy).

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *