Tip na letní recept: Květáková či brokolicová rýže

Prázdninové měsíce jsou obdobím plným zeleniny, tak proč ji nezkusit zařadit do jídelníčku tak trochu netradičně? Květáková nebo brokolicová rýže vás překvapí svou jedinečnou chutí a množství cenných látek, jež do svého těla při její konzumaci dostanete.

Na tento recept nepotřebujete vlastně skoro nic. Jen čerstvou zeleninu, správný mixér a trochu trpělivosti. Jde vlastně o přílohu, kterou můžete dochutit zcela podle sebe a doplnit s ní svá oblíbená jídla.

Květáková rýže toho příliš nepotřebuje

A proč vlastně rýže? Inu, protože tento pokrm tak opravdu tak trochu vypadá. Základem jsou růžičky květáku nasekané nadrobno. To jde nejlépe ve food procesoru s horizontální vrtulí. Nejrůznější ponorné mixéry v tomto směru příliš dobrou práci neodvedou.

Tip: Alternativně lze květák nastrouhat nahrubo nebo jemně nakrájet nožem. Postup je však pracnější a bude při něm také více nepořádku.

Pak je na řadě tepelná úprava. Krátké dušení, osmahnutí, vaření v páře – vše je povoleno. Duste však jen do doby, než zelenina získá měkkou a příjemnou konzistenci. Hlídejte ji! I minuta navíc může kyprou květákovou rýži změnit v kaši.

Dochuťte bylinkami nebo kořením, stejně jako běžnou rýži. Trocha soli a pár snítek nasekané petržele obvykle stačí (ale k zahození není ani kurkuma nebo třeba popenec ze zahrádky). A květákovou či brokolicovou rýži můžete využít i jako klasickou přílohu třeba k masu. Ale pozor na porce! Je opravdu velmi sytá.

Jak uchovat květákovou rýži

V lednici vám pod potravinovou fólií vydrží asi tři dny. Ještě před dochucením ji však můžete také zmrazit. V nejchladnější zóně mrazáku vydrží bez obtíží 3-4 měsíce. Pro následnou úpravu ji stačí nechat mírně povolit a poté ohřát a dochutit. Může se stát skvělou zásobárnou vitamínů a minerálů na zimu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)