Zahrada pro děti jako stvořená – jak na ni?

Pískoviště

Zahrada jako vystřižená z titulní stránky časopisu děti příliš neoslní. Možná si říkáte, že nemá smysl vytvořit jim tady jejich vlastní zákoutí, když z něj stejně brzy vyrostou a vy ho pak budete muset pracně likvidovat. To jste ale na velkém omylu, děti pobyt venku přímo zbožňují. Tak jim tu radost dopřejte.

Dopřejte dětem volnost

Malé ratolesti potřebují kontakt s přírodou, čerstvý vzduch jim neuvěřitelně svědčí, a to jak po fyzické stránce, tak po té psychické. Protáhnou se, procvičí svaly celého těla, nesoustředěnost a hyperaktivita budou ty tam. Venkovní prostředí jim nabízí spoustu zážitků, učí se tady novým dovednostem, osvojují si nové schopnosti i znalosti. Pobývat tady navíc mohou nejen v létě, ale i na jaře a na podzim, kdykoli to počasí jen trochu dovolí. Aby se zde nenudily, připravte jim vhodné podmínky pro jejich „řádění“. Dopřejte jim určité soukromí i svobodu, dovolte jim využívat různé skrýše, které zahrada nabízí. Nebraňte jim v rozletu.

Dětské brouzdaliště

Zapojte kreativitu

Poskytněte jim dostatečný a hlavně bezpečný prostor, na kterém se budou moci vydovádět podle libosti, a zároveň i místo, kde si po náročných radovánkách pěkně odpočinou. Přizpůsobte ho jejich věku, zálibám, dovednostem. Nemusíte se děsit žádných velkých finančních investic, mnohdy stačí zapojit jen trochu kreativity a fantazie. Třeba perfektní bunkr, ve kterém se dají prožít nejrůznější dobrodružství, jim vykouzlíte jen za pomoci plachty natažené mezi stromy. Originální cestičku pro bosé nohy, kterou si zamilují všichni bez ohledu na věk, jim zase vytvoříte z různých přírodních materiálů – z písku, kamínků, hlíny, trávy, mechu, jehličí nebo šišek.

Dětské pískoviště

Přidejte zahradní stálice

Zakomponovat můžete i různé herní prvky, které by se daly označit za zahradní evergreeny. Houpačky, skluzavky nebo dětské pískoviště se zkrátka nikdy neomrzí, a patří mezi klasiku, která nezklame. Největším lákadlem je pro všechny děti voda, která na ně působí doslova magicky. Bazén nebo zahradní jezírko však skýtají určité nebezpečí, hrozí tady pád či uklouznutí, rodičům proto nastává nonstop hlídací šichta. Daleko lepší variantu nabízí dětské vodní hřiště, které rozvíjí jemnou motoriku i smyslové dovednosti malých ratolestí. K sehnání jsou různé modely, některé v sobě kombinují vodní plochu s pískovištěm, a tak nabízí hodiny a hodiny nekončící zábavy. Tak proměňte zahradu v dětský ráj, ze kterého se jim nebude chtít odejít!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.