Vyžeňte vosy ze zahrady bez pesticidů

Vosy, past na vosy, jak se zbavit vos, invaze vos

Nemůžete si užít koupání bez otravného roje nenasytných vos? Zalétávají za vámi do kuchyně, nedovolí vám odpočinout si u odpolední kávy a v neposlední řadě se bojíte o bezpečí svých dětí? Pak je na čase s tímhle vosím problémem něco udělat!

Co láká vosy k vám domů? To byste neuhodli?

Je všeobecně známo, že vosy milují sladké vůně. Čím více se zima blíží, tím více jsou na sladké. Používáte bytový parfém, aviváž nebo i osobní „vonítko“ s ovocnou vůní? Vosy je zachytí na desítky metrů daleko. A stejným způsobem je lákají i světlé barvy a květinové vzory!

Pořiďte si umělé hnízdo

Vosy jsou silně teritoriální a mají tendenci vyhýbat se ostatním koloniím. Kupte si proto v obchodě maketu vosího hnízda a pověste ji v blízkosti domu. Jde o investici za pár stokorun, a přitom se vám mnohonásobně vrátí! Snažte se vybírat takové místo, které by si vosy ke stavbě hnízda vybraly přirozeně, ovšem zároveň viditelné z širokého okolí!

Když už doma hnízdo máte…

Pomineme teď nejrůznější návody na likvidaci vosích hnízd. Ne vždy je to totiž možné. Stačí, aby bylo třeba u sousedů, kteří nejsou podobným zásahům nakloněni. V takovém případě vám nezbude, než si zakoupit lapače vos. Obejdete se i s čistě přírodními náplněmi: pivo, sladké sirupy, cukr, ovoce, kvas – to všechno spolehlivě funguje. Lapač ovšem musíte umístit správně – ne blíž než pár stovek metrů od hnízda. Vosy totiž v těsné blízkosti svého bydliště potravu nehledají, tady se jich proto do lapačů příliš mnoho nechytí…

Lapač si samozřejmě můžete vyrobit i sami. Stačí vzít obyčejnou PET lahev, odříznout jí hrdlo, to vložit do láhve obráceně a dobře přichytit. Poslouží vám lepící páska, sponky nebo třeba tavná pistole. Pak stačí lapač naplnit oblíbenou vosí potravou a každý den chycený hmyz likvidovat. Na zahradě bude rázem bezpečněji.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)