Vyžeňte vosy ze zahrady bez pesticidů

Nemůžete si užít koupání bez otravného roje nenasytných vos? Zalétávají za vámi do kuchyně, nedovolí vám odpočinout si u odpolední kávy a v neposlední řadě se bojíte o bezpečí svých dětí? Pak je na čase s tímhle vosím problémem něco udělat!

Co láká vosy k vám domů? To byste neuhodli?

Je všeobecně známo, že vosy milují sladké vůně. Čím více se zima blíží, tím více jsou na sladké. Používáte bytový parfém, aviváž nebo i osobní „vonítko“ s ovocnou vůní? Vosy je zachytí na desítky metrů daleko. A stejným způsobem je lákají i světlé barvy a květinové vzory!

Pořiďte si umělé hnízdo

Vosy jsou silně teritoriální a mají tendenci vyhýbat se ostatním koloniím. Kupte si proto v obchodě maketu vosího hnízda a pověste ji v blízkosti domu. Jde o investici za pár stokorun, a přitom se vám mnohonásobně vrátí! Snažte se vybírat takové místo, které by si vosy ke stavbě hnízda vybraly přirozeně, ovšem zároveň viditelné z širokého okolí!

Když už doma hnízdo máte…

Pomineme teď nejrůznější návody na likvidaci vosích hnízd. Ne vždy je to totiž možné. Stačí, aby bylo třeba u sousedů, kteří nejsou podobným zásahům nakloněni. V takovém případě vám nezbude, než si zakoupit lapače vos. Obejdete se i s čistě přírodními náplněmi: pivo, sladké sirupy, cukr, ovoce, kvas – to všechno spolehlivě funguje. Lapač ovšem musíte umístit správně – ne blíž než pár stovek metrů od hnízda. Vosy totiž v těsné blízkosti svého bydliště potravu nehledají, tady se jich proto do lapačů příliš mnoho nechytí…

Lapač si samozřejmě můžete vyrobit i sami. Stačí vzít obyčejnou PET lahev, odříznout jí hrdlo, to vložit do láhve obráceně a dobře přichytit. Poslouží vám lepící páska, sponky nebo třeba tavná pistole. Pak stačí lapač naplnit oblíbenou vosí potravou a každý den chycený hmyz likvidovat. Na zahradě bude rázem bezpečněji.

siffera@centrum.cz'

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

 1. profhorak@gmail.com'Horák Odpovědět

  Pěkná …BLBOST…..vosy si dělají hnízdo co nejblíž jabloně,hrušky,švestky atd. Hned pod stromem,v keři,v zemi,na domě,chatě,kůlně,kdekoliv kde mají možnost chráněného prostoru. Lapač s originální náplní dobrý. Pivo ,několik značek -nic moc- vysavač s dlouhou trubicí osvědčený lapač.
  A pet láhev -neodřezávat-to je blbost-stačí jen pod zaoblením naříznout a prolomit dovnitř a palci rukou zmáčnout a vletový otvor je -OK

 2. hirsalova.rpk@centrum.cz'Weendy Odpovědět

  Petky navesene všude kde lítají ,žádné ořezávání , za hrdlo povesit voda třetina láhve, stačí pár lžiček cukru, nebo trocha drobného ovoce, včt listí a už nedokáži vylézt jak se krmí, slepí se kridla

 3. Labancova@medila-plzen.cz'DANA Odpovědět

  Petka taková ta širší dole , v horní spodní polovině ji dokola propálím díry kolem dokola ve velikosti vosy Ona pak nemusí hledat otvor až u hrdla . Za hrdlo uvážu provázek a pověsim to na háček z drátu. Ven už nazpátek nevylezou. Dám šťávu s trochou vody a lžíci vinného octa.
  Na šťávu koupenou moc nejdou už ani mravenci , jako dřív, protože v ní cejtějí chemii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *