Sušené ovoce vyžaduje náležité skladování. Vydrží pak dlouho

Sušené ovoce

Sušené ovoce, ale i zelenina, je třeba skladovat správným způsobem. Díky tomu se do nich nepustí plíseň nebo je neznehodnotí vlhkost a podobně. V první řadě je třeba plodiny správně vysušit tak, aby nebyly příliš vlhké. To by se totiž mohly zkazit. Odhadnout tu správnou míru vysušení může být trochu ošemetné. Pokud to totiž se sušením přeženete, může být ovoce příliš vysušené a tvrdé.

Nepřátelé sušeného ovoce

Mezi největší nepřátele, kteří znamenají hrozbu pro vaše ovoce jsou následující:

  • Vlhkost – pokud potraviny dobře vysušíme, nemohou na nich přežít bakterie ani patogeny. Avšak nedostatečně vysušené potraviny obsahují vlhkost a tudíž prostředí vhodné pro patogeny.
  • Vzduch – i ve vzduchu se nachází určité množství vlhkosti. Navíc také obsahuje mikroorganismy a napomáhá oxidaci. To všechno jsou aspekty, které přispívají ke kažení potravin. Včetně těch sušených.
  • Světlo – může způsobit ztrátu barvy, ale i vitamínů. Díky světlu může probíhat také oxidace tuků, díky čemuž dochází ke ztrátě chuti.
  • Teplota – problémem jsou kolísavé nebo příliš vysoké teploty. Ty mohou vnášet vlhkost prostřednictvím kondenzace.
  • Škůdci – mohou znehodnotit jakýkoli pokrm, včetně těch sušených.

Sušená jablka

Foto: Pixabay

Jak skladovat sušené ovoce?

Pokud chcete skladovat sušené ovoce (či jiné sušené produkty) déle než jeden rok, je třeba odstranit z nich vzduch (například vakuovým těsněním). Pro skladování do jednoho roku se postačí řídit následujícími radami.

Důkladně vychlaďte

Sušení obvykle probíhá za použití tepelného zdroje, protože je to rychlejší, než sušit na vzduchu. v tomto případě je důležité nechat potraviny úplně vychladnout (při pokojové teplotě), než je uskladníte. V opačném případě by totiž mohly začít vznikat plísně v důsledku kondenzace par. Sušené potraviny nechte přes noc odležet, a teprve poté uskladněte.

Co největší kousky

Čím menší budou kousky, které se rozhodnete skladovat, tím větší plocha bude vystavena vzduchu a světlu. Proto se snažte je uchovávat v co největších kusech. Týká se to zejména bylinek (snažte se je uchovávat vcelku).

Vzduchotěsné nádoby

Vzduchotěsné nádoby jsou pro skladování sušených potravin nejlepší. Mohou být skleněné nebo i plastové. Vystačit si můžete také s mrazícími sáčky, pokud dobře těsní. Ideální jsou neprůhledné nebo tmavě zbarvené nádoby, které ochrání potraviny i před světlem. Velké by měly být podle toho, co v nich budete skladovat. Čím méně vzduchu v nádobě zůstane, tím lépe.

Tmavé a suché místo s konstantní teplotou

Ideální místo pro skladování je suché, tmavé a s teplotou kolem 10 °C. Tato teplota by měla být v průběhu roku víceméně stejná. Pokud máte pochyby o tom, že potraviny byly dobře vysušeny, můžete je raději zmrazit.

Spotřebujte podle zpracování

V potravinářství platí FIFO (first in, first out). Tento princip je velmi jednoduchý – snažte se spotřebovat nejprve ty potraviny, které jsou nejstarší. Nově vysušené potraviny ukládejte až za ty staré.

Zdroje info:

https://www.ochutnejorech.cz/blog/skladovani-suseneho-ovoce

https://www.gettystewart.com/how-to-store-dehydrated-food/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!