Jak očistit a zazimovat zahradní nábytek podle druhu materiálu

Zahradní nábytek

Vítr, déšť, mráz, sníh: podzimní a zimní rozmary počasí mohou zahradní nábytek nenávratně poškodit. Vyčleňte si pár hodin času a zazimujte po létě zahradní nábytek. V tomto článku se dozvíte, jak očistit a zazimovat nábytek z různých materiálů. Příval informací je tu!

1. Jak zazimovat dřevěný nábytek? Natřete ho olejem na dřevo

Dřevěný zahradní nábytekzahradní nábytek pomalu nahrazuje plastový nábytek, který byl hitem v minulých letech. Lidé zjistili, že dřevěný nábytek je mnohem hezčí a kvalitnější.

Jak očistit dřevěný nábytek: odstraňte špínu z nábytku vodní wapkouvodní wapkou nebo mýdlovou vodou a měkkým kartáčem. Viditelné poškození vyhlaďte jemným smirkovým papírem a natřete nábytek dvěma vrstvami oleje na dřevo. Druhou vrstvu aplikujte po 30 minutách. Takto ošetřujte nábytek po sezoně a na začátku další sezony.

Jak zazimovat dřevěný nábytek: nábytek uskladněte na místě, kde proudí čerstvý vzduch, ale nemrzne. Postavte ho do suchého prostředí, například do nevyužívané místnosti v domě nebo do garáže.

2. Jak očistit a zazimovat nábytek z ratanu? Rozlišujte umělý a přírodní ratan

Nábytek z přírodního a umělého ratanu zapadá do prostoru zahrad a venkovních teras. Přírodní a umělý ratan má ale rozdílné nároky na údržbu.

Jak očistit nábytek z umělého ratanu: omyjte nábytek silnějším proudem vody a odstraňte tlakem vody nečistoty v pletení.

Jak zazimovat nábytek z umělého ratanu: umělý ratan snese relativně vysoké teplotní rozdíly. Stačí ho přikrýt potahem na venkovní nábytek a přesunout ho k domu nebo do závětří.

Jak očistit nábytek z přírodního ratanu: znečištěná místa otřete vlhkým hadříkem a přelakujte oloupaná místa. Nábytek nechte dobře proschnout.

Jak zazimovat nábytek z přírodního ratanu: uchovávejte ho na suchém a tmavém místě, případně v prodyšném a tmavém obalu.

3. Jak očistit a zazimovat nábytek z plastu? Pozor na výkyvy teplot

Pokud hledáte takřka bezúdržbový zahradní nábytek, pořiďte si plastový. I ten ale musíte správně zazimovat, protože plast je náchylný na výkyvy teplot.

Jak očistit plastový nábytek: omyjte nábytek vodou a nechte ho oschnout. Na případné skvrny použijte přípravky s rostlinnými a esenciálními oleji.

Jak zazimovat plastový nábytek: nábytek skladujte při relativně stabilních teplotách na místě, kde neklesnou pod bod mrazu. Pokud ho nemůžete uložit na místo se stálými teplotami, obalte ho fólií pro zvýšení mrazuvzdornosti.

Zahradní nábytekFoto: Canva

4. Jak očistit a zazimovat nábytek z ostatních materiálů?

Zahradní nábytek se vyrábí také z dalších materiálů. Lidé si často lámou hlavu nad tím, jak zazimovat ocelový a hliníkový nábytek. Ve skutečnosti stačí kovový nábytek omýt mýdlovou vodou a namáhaná místa ošetřit antikorozním přípravkem. Kovový nábytek uschovejte na suchém místě.

Tip na závěr: Jak zazimovat zahradní závěsné křeslo?

Závěsná křesla jsou hitem posledních let a rádi v něm relaxují děti i dospělí. Nemusíte se ale odpočinku v závěsném křeslezávěsném křesle vzdát ani v zimě. Nejprve ho očistěte podle druhu materiálu a uložte ho do sklepa nebo do garáže, případně ho využívejte přes zimu v interiéru domu.

Zdroje info: jakcistit.cz, primazidle.cz

Náhledové foto: Canva

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.