Stévie: jak si vypěstovat tuto sladkou bylinku

Stévie

Stévie je známá především jako sladidlo. Nicméně existuje velké množství druhů stévie, z nichž některé nejsou určeny ke konzumaci a pěstují se spíše pro své okrasné účely. Na pěstování této bylinky není nic složitého. Pokud si chcete pěstovat svou rostlinku pro vlastní výrobu sladidel, pak zvolte druh nazvaný Stevia rebaudiana. Ta je vhodná ke slazení pokrmů.

Slazení stévií

Pokud začnete sladit stévií, myslete na to, že má trochu odlišnou chuť, než klasický cukr. Popisuje se jako lékořicová chuť s mírnou hořkostí. Někomu je tato chuť příjemná, jinému zase ne – záleží to na chuti každého. Jedná se o nízkokalorické sladidlo, které má navíc potenciál snižovat cholesterol v krvi, hladinu cukru v krvi i krevní tlak. Tradiční jihoamerická medicína (odkud Stevia rebaudiana pochází) využívá stévii na léčbu popálenin, koliky, žaludeční problémy, a dokonce i jako antikoncepci.

Stévie listy

Stévie: Zdroj  obrázku Pixabay.com

Pěstování stévie

Stévie je nenáročná bylinka. Můžete ji pěstovat v květináči nebo přímo na zahradě, venku i v interiéru. Vyžaduje jen velmi málo péče. Sklízet ji můžete v průběhu celého léta, nejsladší je ale obvykle na podzim, když klesá venkovní teplota. Stévie má ráda světlo a může dorůst do výšky až 75 cm – podle toho jí vyberte stanoviště. Ideální teplota pro pěstování je 25 °C, obvykle si ale vystačí s teplotami nad 20 °C. Teploty pod 10 °C vedou k zastavení růstu a vadnutí rostliny.

Výsev stévie

Semena jsou drobná a vyséváme je obvykle v březnu. Stačí je nasypat na povrch výsevního substrátu a jen zlehka je přikrýt vrstvou kompostu. Předpěstování trvá obvykle 6 týdnů. Po této době můžeme jednotlivé rostlinky rozsadit do květináčků s dobrou drenáží (pouze jedna rostlina na jeden květináč). Na přelomu května a června je vhodné letnění rostliny nebo její přesazení na záhon – obvykle ve sponu 60 x 50 cm.

Zalévání a zimování rostliny

Rostlina by neměla stát ve vodě, proto se vyplatí zalévat až tehdy, když substrát téměř vyschne. V letních měsících roste stévie opravdu bohatě. Je vhodné její špičky zaštipovat, abychom jí bránili v kvetení. Na podzim je potřeba rostlinu zazimovat. Nevydržela by mrazy, přezimují pouze kořeny. Po sklizni rostlinu dejte do místnosti, kde je teplota od 8 do 14 °C, substrát udržujeme vlhký. Na jaře je třeba rostlinu přesadit, protože vytvoří spoustu nových výhonů.

Stévie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!