Jak na pěstování datlovníku z jádra krok po kroku

Malá palma

Pěstování datlovníku pouze za samotného plodu je možné, nicméně počítat musíte s tím, že všechno bude vyžadovat hodně velkou míru trpělivosti. Jestliže do toho půjdete, můžete mít za nějaké 3 až 4 roky skvostnou rostlinu, jež dokonale oživí jakýkoli interiér. Co se týká nákladů, ty budou ve srovnání s nákupem v zahradnictví minimální. My vám v následujících řádcích nabízíme velmi podrobný návod.

Připravte si potřebný materiál

V první řadě je zapotřebí myslet na urychlení klíčení semen. Vrchní tvrdší vrstvu z nich odstraníte pomocí smirkového papíru. Pecku se vyplatí vložit do horké vody mající okolo 80 ° C. Namočené by mělo být několik minut.

Jádra datlí 

Semínka datlí: Zdroj obrázku YouTube kanál Sprouting Seeds

Naklíčení pecek

 

Jak semínka vytáhneme z vody, dáme je do plastové nádoby vybavené vlhkou podložkou z bavlny. Semínka se do ní zabalí a nechají naklíčit. Plastová nádobka musí být na teplém místě. Za dva týdny můžete očekávat první klíčky.

Klíčení datlí

Klíčení datlí: Zdroj obrázku YouTube kanál Sprouting Seeds

Jak na výsadbu semen datlí?

Pecky, které už mají za sebou onu přípravnou fázi, se zasadí do většího květináče. V něm by měla být směs rašeliny, případně speciální směs pro pěstování palem. Optimální teplota pro vyklíčení semen ven ze substrátu je okolo 25 až 30 °C. Po 40 dnech se začnou objevovat s tím, že první listy vyroste po 60 dnech.

Klíčky datlí

Objevení se klíčků datlí: Zdroj obrázku YouTube kanál Sprouting Seeds

První listy

První listy: Zdroj obrázku YouTube kanál Sprouting Seeds

Přesazení sazenic

By mělo přijít v době, kdy už rostlinka přesáhne výšku 10 cm. Ideální jsou květináče s průměrem od 9 do 12 cm. A směs. Ta by měla obsahovat:

  • 4 díly humusu,
  • 2 díly písku
  • a 1 díl kvalitní rašeliny.

Jak pečovat o palmy?

Je třeba brát v potaz, že jde o rostliny pocházející z tropických oblastí. Potřebují spousty světla, tepla a také vlhkosti. Listy palmy je třeba pravidelně mýt teplou vodou. V létě je zapotřebí vydatná zálivka. Pozor na to, abyste květináč namířili tak, že bude otočený tak, aby šipka listu směřovala do konkrétní místnosti. Palma tak bude růst rovnoměrně a vytvoří správný tvar.

Malá palma

Přesazená rostlinka: Zdroj obrázku YouTube kanál Sprouting Seeds

Pozor na změny listů

Právě listy je zapotřebí pořádně pozorovat. Ony jsou totiž indikátorem toho, že palmě může něco chybět. Při nedostatku slunečního záření černají. Stejně tak mohou být likvidovány i v důsledku výkyvů teplot a průvanu.

A úroda?

No, s tou počítat moc nemůžete. Palmy datlovníku bohužel rodí až při výšce 15 metrů.

Vzrostlý datlovník

Vzrostlý datlovník s plody: Zdroj obrázku Pixabay.com

Na celý postup se můžete podívat na tomto videu:

 

Začátky pěstování datlové palmy: Zdroj videa YouTube kanál Sprouting Seeds

Přesazená rostlinka: Zdroj náhledového obrázku YouTube kanál Sprouting Seeds

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.