Černucha setá ochotně poroste i u nás

černucha2

Černucha setá (Nigella sativa) je léčivá rostlina známá už po tisíciletí, i když dnes je poněkud zapomenuta. V antice se o ní říkalo, že „dokáže uzdravit všechno kromě smrti“ a známá byla také její přezdívka černé zlato faraonů.

Seznam pozitivních vlastností této staronové léčivky je skutečně impozantní. Ceněna jsou její drobná černá semena i olej, který se z nich získává. Působí protizánětlivě, antibakteriálně a antimykoticky a má i v poslední době stále ceněnější antivirové vlastnosti.

Využití černuchy

Olej z černuchy posiluje imunitní systém, dokáže si poradit s ekzémy, apod. Pravidelná konzumace černého kmínu vám také pomůže zlepšit fungování trávicího systému, kromě toho také snižuje krevní tlak, reguluje hladinu cukru v krvi a stará se i o zdraví jater.

černucha

Foto: Pixabay

A přitom jí není nutné konzumovat moc. Vašemu zdraví udělají denně velkou službu 1-2 lžičky semínek anebo jedna lžička černuchového oleje. Nic víc není třeba.

Černucha jako okrasná i léčivá bylina

Poroste vám téměř kdekoliv. Svědčí jí úrodná a lehká půda, která je však dostatečně vlhká a pyšní se vysokým obsahem vápníku. Černucha má ráda slunná a teplá místa. S oblibou zplaňuje, takže ji s trochou štěstí můžete nalézt za plotem zahrádek nebo dokonce volně na loukách. Neváhejte a nasbírejte si semena.

Ta, která nevyužijete (zralá jsou temně černá) si nechte na jaro. Pak je vysijte přímo do země a to nejlépe v březnu nebo začátkem dubna. Nechte je růst v řádcích každých 30–40 cm. Zpočátku je nutné záhon odplevelovat, vzrostlejším černuchám už souputníci z říše rostlin tolik nevadí.

Na sklizeň černého kmínu je čas tehdy, když většina lusků zčerná a semena začnou vypadávat ven. Nejlépe je seřezat celé rostliny černuchy. Zbylé stonky nechte na záhonku a jakmile zaschnou, zaryjte je do země. Vyčištěná semena sušte na vzduchu. Bez problémů si udržují klíčivost i několik let.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)