Stěhujeme domů fíkovník

Fík

Ačkoli některé druhy fíkovníků zvládnou i poměrně silné stromy, když je stromeček mladý, měli bychom jej na zimu přestěhovat dovnitř. Fíkovník smokvoň je stromek, který nám umožní vypěstovat si své vlastní šťavnaté fíky. Ty se mohou objevit na stromku v září až v říjnu, jejich tvorba je ale podmíněna tím, jak stromek zazimujete.  Někdy dozrávají až v listopadu, takže je vhodné stromek s takovými plody přenést do zimoviště nebo skleníku. Pokud si chcete dopřávat plodů, zaměřte se na takové odrůdy, které plodí již koncem léta.

Zimování venku

Obvykle se uvádí, že fíkovníky jsou stromky mrazuvzdorné. Je to pravda, ale aby stromek přežil podmínky naší zimy, musí být nejméně 5 let starý. Takto staré fíkovníky tedy můžete rovnou vysadit do zahrady. Na zimu se o ně nemusíte starat, ale pokud je jejich stanoviště větrné, vyplatí se obložit jejich kmen a oblast v jeho okolí slámou, listím nebo chvojím. To pomůže ochránit kořeny před mrazem.

Fíkový list

Foto: Pixabay

Kdy je čas k přesazení?

Fíkovníky přesazujeme ven na jaře, protože to pak mají kořeny dostatek času, aby si v půdě zvykly a rozrostly se. Nedělá se to u stromků mladších 5 let, protože zde hrozí riziko zmrznutí stromu. V současné době už si ale můžete koupit také stromky, které již 5 let mají, a proto je můžete ihned přesadit do půdy.

Zimování uvnitř

Stromky mladší 5 let je vhodné pěstovat v nádobách a na zimu přenést dovnitř. Důležité je, aby prostor, ve kterém bude zimovat, byl chladný. Maximální teplota by měla být 15 °C, přičemž ideální je teplota kolem 10 °C. Pokud rostlině dopřejete dva měsíce v těchto podmínkách minimálně, můžete se příští rok těšit z plodů. Může být světlý i tmavý – je třeba počítat s tím, že ve tmě listy opadají, na jaře stromek ale opět obrazí. V době zimování je třeba snížit zálivku rostlin, ale nezapomínejte na ni úplně! Stačí zálivka jednou až dvakrát za měsíc.

Zimování v teplých místnostech

Pokud nemáte prostor, kde by fíkovník mohl zimovat, aby měl kolem 10 °C, pak jej můžete dát i do teplé místnosti. Přežije zde, ale vzhledem k tomu, že mu nebylo dopřáno období klidu, nebude produkovat plody.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/fikovnik-a-zimovani/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!