Jak vyloupat dýňová semínka rychle a (skoro) bez práce – zajistěte si zdroj minerálů z běžného odpadu

Dýňová semínka

Dýňová semínka v sobě obsahují spoustu cenných látek. Proto se používají při přípravě salátů, obilovin a dalších příloh. Ale byste je mohli použít, musíte dýňová semínka řádně vyloupat z jejich tuhé skořepiny.

Jak vybrat semínky vhodná pro loupání

Na semenech by především neměl být žádný sliz ani dužina. To zjistíte jednoduše tak, že vezmete semínko do prstů. Pokud vám semínka vyklouznou, byla špatně omyta a osušena. Pozor i na nepříjemný zápach, taková semínka nejsou na zpracování vhodná, i když si myslíme, že „dovnitř“ se nic špatného nedostane.

Jak semínka připravit na loupání

Pokud se teprve potýkáte s dlabáním dýně, postarejte se jedním dechem také o semínka. Vložte je do cedníku pod tekoucí vodu. S její pomocí se vám odstranit zbytky celulózy a hlenu. Nechte dobře okapat a poté semínka rozložte na ručník nebo papír. Nechte je tu 2-3 hodiny a občas promíchejte. Jakmile jsou dýňová semena suchá, musíte je položit na plech a nechat dosušit úplně. A to nejlépe na topení nebo v blízkosti jiného zdroje tepla.

Foto: Pixabay

Jak na loupání dýňových semen

V zásadě existují dvě metody. Bohužel ani jedna není úplně jednoduchou záležitostí. Pokud se rozhodnete pro tu první a jednodušší, pak nůžkami odstřihněte okraj strany skořepiny, zatlačte a rozloupněte. Tato metoda je ideální, pokud potřebujete vyčistit malé množství semen. Vir:

A jak si poradit s větším množstvím? Rozložte semena na stole. Poté vezmete váleček a jemně přes ně přejeďte tak, aby nedošlo k poškození jádra. Následně vložte dýňová semena do velké nádoby a zalijte teplou vodou. Vařte půl hodiny. Po této době by se měla většina slupek uvolnit a vám stačí už jen posbírat čistá semínka.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/jak-oloupat-dynova-seminka/, http://makova-panenka.cz/stitky/jak-loupat-dynova-seminka/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)