zamio

Zamiokulkas je nesmrtelnou pokojovkou, která snese všechno. Jak je to ale s jeho jedovatostí?

Až do konce 20. století znali zamiokulkas, alias kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) pouze sběratelé tropických rostlin. Pochází totiž z tropické Afriky a trvalo téměř 150 let, než se masově rozšířil mezi milovníky pokojových květin.

A není divu. Na péči je opravdu nenáročný a poradí si i s nedostatkem světla nebo přísušky. Jinými slovy – dařit se mu bude i u svátečních zahradníků, kteří to s péči o své zelené svěřence příliš nepřehánějí. Faktem ovšem zůstává, že tato rostlina je jedovatá, je tedy vůbec bezpečné ji pěstovat doma?

Jak nebezpečný je zamiokulkas

Zjištění pěstitelů naštěstí ukazují, že pěstování této pokojovky doma, v kancelářích a na veřejných místech nemůže lidem škodit. Není totiž tak nebezpečné, jako jiné jedovaté druhy. Pokud se jí pouze dotknete nebo budete vdechovat látky, které vylučuje (stejně jako všechny rostliny), nemůžete dostat žádanou alergickou reakci nebo dokonce utrpět otravu toxickými látkami.

Zamiokulkas

Foto: Pixabay

Jiné je to však ve chvíli, kdy s rostlinou jakkoliv manipulujete. Bylo totiž zjištěno, že šťáva zamiokulkasu obsahuje látky, které způsobují podráždění pokožky. A ještě horší situace nastane, pokud se tyto látky dostanou na sliznice nebo do očí. Přesazování tedy provádějte pouze v rukavicích.

Známky otravy zamiokulkasem

Dospělému člověku tedy nebezpečí téměř nehrozí, ovšem ve zcela jiné situaci jsou děti nebo domácí mazlíčci, kteří mohou omylem pozřít listy nebo ještě větší části rostliny. V takovém případě je možné pozorovat zarudnutí, podráždění a svědění, kůže, teplotu, otok hrtanu a jazyka, dušnost, nevolnost, zvracení a další projevy podráždění zažívací ústrojí. Při prvních známkách otravy tak raději na nic nečekejte a okamžitě zavolejte záchrannou službu

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/jedovate-pokojove-rostliny.A120417_230437_hobby-domov_mce

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *