Sněženky aneb jedny z prvních kvetoucích jarních rostlin: Kde se hodí v zahradě a jak je pěstovat

sněženky

Možná už jste je viděli kvést někde na zahrádce, možná se na ně teprve těšíte, až je spatříte v zahrádkách při procházce. Každopádně platí, že sněženka patří mezi první jarní kvetoucí rostliny. Jak si vypěstovat vlastní sněženky pro zkrášlení zahrady v příštím roce? Kam se hodí v zahradě?

U nás se vyskytuje pouze sněženka podsněžník. Jinak je známo okolo 15 druhů, které jsou rozšířené v Evropě, Asii i severní Africe. Sněženka kvete od února do dubna.

Jak na pěstování sněženky

Rostlina nevyžaduje speciální péči. Je svým způsobem nenáročná. Pokud hned od začátku vyberete vhodné stanoviště, odmění se vám svými drobnými květy. Pro zdárný růst a kvetení je zapotřebí lehčí, dobře vodou zásobená, kyselejší zahradní zemina. Co se týče umístění, tak je vhodné stanoviště, kam svítí teplé jarní slunce. Po odkvětu má rostlina však raději stín.

Koupené cibulky se sází do země na podzim, ideální je září a říjen. Vysazují se do hloubky cca 5 až 7 cm, a to ve vzdálenosti 7 až 10 cm od sebe. Po vysazení sněženky kvetou hned v následujícím roce. Množit je lze dělením trsů nebo dceřinými cibulkami. Sněženky nehnojte, neboť by akorát vyšlo k vytvoření velkého množství listů, a naopak málo květů.

Kde se v zahradě hodí sněženky

Kam sněženky nejlépe umístit v exteriéru? Vzhledem k tomu, že mají nejraději vlhčí výživnou půdu, je třeba podle toho vybírat i vhodné místo. Rozhodně se jim bude dobře dařit, pokud je vysadíte pod listnaté stromy, keře, v tzv. nízkém bylinném patru, podrostu. Je třeba je sesadit do skupin, ty se pak už samovolně kobercovitě rozrostou.

sněženka

Foto: Pixabay

Vyhněte se častým chybám

Cibulky na zimu nevyndávejte ze země. Pokud byste tak museli učinit, jako například z důvodu změny stanoviště, tak je skladujte ve vlhkém substrátu a co nejkratší dobu. Velký problém je v případě volby nevhodně zvoleného stanoviště, jakožto suchá a vápenitá půda.

Zajímavosti o sněženkách aneb co je dobré vědět

Sněženky obsahují alkaloidy. Jsou tak jedovaté. Stejně jako bledule jarní patří mezi chráněné druhy rostlin, což znamená, že jejich cibulky se nesmí sbírat v přírodě a přesazovat do soukromých zahrad.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay