Ideální zimní péče o rostliny, kterým se příliš nedaří – nedostatek slunce nahradí cukrové hnojivo

Rostliny

Ideální zimní péče o rostliny, kterým se příliš nedaří – nedostatek slunce nahradí cukrové hnojivo. V oblasti zahradničení a péče o rostliny se může zdát, že zajistit zdraví a vitalitu rostlin je často složitý úkol, který vyžaduje přesně vyváženou rovnováhu světla, vody a živin.

Ovšem překvapivě jednoduchá domácí surovina – cukr – staví tuhle tezi tak trochu na hlavu. Dokáže totiž pomoci i tam, kde klasické prostředky péče o rostliny jednoduše selhávají.

Základ hnojení cukrem

Cukr ve svých různých formách může působit jako rychlý zdroj energie pro rostliny, a to zejména pro ty, které vykazují známky strádání během temných a chladných zimních měsíců. Příprava cukerného roztoku pro rostliny není nijak složitá. Jak na něj? Smíchejte 5 gramů cukru s 1 litrem vody a následně tento roztok použijte jako zálivku jednou do měsíce – vícekrát to opravdu není vhodné – přehnojení totiž rostlinkám škodí úplně stejně, jako jejich podvýživa.

Kávová drť: Kávová zrna: dokonalá dvojice pro hnojivo s cukrem

Cukr dodává energii – částečně dokonce dokáže nahradit i chybějící sluneční světlo během zimních měsíců. Ovšem kávová sedlina umí ještě něco víc – množství živin. Těmi hlavním jsou dusík, draslík, fosfor a hořčík. Může také obsahovat stopové prvky, jako je železo a mangan.

Dusík je důležitý pro růst rostlin a draslík pomáhá při tvorbě květů a plodů. Fosfor je pak po všech stránkách nezbytný pro vývoj kořenů a samozřejmě nesmíme zapomínat ani na hořčík, který je klíčový pro tvorbu chlorofylu a fotosyntézu.

Pokojovky

Foto: Pixabay

Kávovou sedlinu můžete používat v sušené formě, ale mnohem lepší je výluh z ní. Jak na něj Dávkování je podobné jako u hnojiva z cukru – bude vám stačit jedna polévková lžíce na litr vody, aplikovaná jednou měsíčně. A jak obě hnojiva skloubit dohromady? Po ošetření rostlin cukrovým roztokem počkejte asi dva týdny, a poté je pohnojte roztokem z mleté kávy. A po dalších dvou týdnech můžete opět opakovat hnojení cukrem – pokud to bude třeba.

Káv se hodí i do kompostu

A co dělat, pokud kávové sedliny vyprodukujete více, než stihnete zužitkovat? Přidejte ji do kompostu. Je to tzv. zelený materiál, takže pomáhá zvýšit obsah dusíku. Pokud je váš kompost příliš suchý, kávová sedlina také pomůže zvýšit vlhkost. Důležité je ovšem kompost pravidelně promíchávat, aby se zabezpečila dobrá cirkulace vzduchu a rozklad materiálů. To pomůže kávové sedlině se rychleji rozložit.

 

Zdroj: https://adbz.cz/hobby/hnojivo-pro-pokojove-rostliny/, https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/rostliny-zimni-obdobi-cukr/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojivo-pro-pokojovky/

Náhledové foto: Pexels

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)