První hnojení růží po zimě: Tyto elixíry vám přinesou nádherné květy

Růže

Už se těšíte na nádherně kvetoucí růže, které vám v průběhu sezony budou dělat velkou radost? Stoprocentně. Starat byste se o ně ale měli už v měsících, kdy venku, ač to tak často nevypadá, panuje stále chladné počasí. Včasné hnojení růží je z hlediska jejich kvetení nesmírně důležité. My se v tomto článku zaměříme právě na hnojivo na růže, které si lze vyrobit bez problémů a za rozumnou cenu přímo doma. 

Jaká hnojiva se obvykle používají?

Tradičně jde o hnojiva minerální na bázi dusíku. Ideální je posypat okolí růží granulkami, nebo je zalít roztokem. Výborný je z chemických látek i dusičnan amonný. Aplikuje se ve formě granulek zhruba 20 g ke každé rostlince. My se ale podíváme spíše na přírodní alternativy hnojiv na růže, které stojí za to.

Ptačí trus v přiměřeném množství 

Použít můžete na hnojení růží například ptačí trus. Jen to s ním nelze přehánět, abyste rostliny nespálili. Tradičně se používají třeba holubince, a to v poměru k vodě jedna ku třem. Vody je prostě větší množství, aby se snížila síla takovéhoto elixíru pro růže.

Banánové hnojivo na růže

Banánové slupky v domácnosti jistě nasbíráte. Obsahují draslík a hořčík, takže se vám budou určitě hodit. Díky hnojivu z banánových slupek budou růže kvést dříve, déle a budou plné energie. Výroba hnojiva není složitá. Stačí slupky nasbírat a nasušit. Následně se rozdrtí na drobné částečky. Zahrabete je do země do blízkosti kořenů růží. Množství můžete odhadnout. I když to přeženete, nic se nestane. Pokud nechcete slupky sušit, lze použít i čerstvé. V každém případě vám odpudí od růží mšice. Jinak existuje i tekuté banánové hnojivo na růže. Jinak lze také nechat vyluhovat jednu slupky z banánu v jednom litru vody. Poté výluh použijete na zalévání růží.

Banánová slupka

Banánová slupka: foto Pixabay

Skvělé kopřivy

Ideální jarní hnojení růží je bezesporu to, k němuž využijete čerstvé jarní kopřivy. Smícháte jeden kilogram kopřiv a 10 litrů vody. V přikryté nádobě se nechá směs odležet dva týdny. Každý den ji míchejte a připravte se na hodně velký pach. Nakonec se směs ředí 1:10 a rostliny se zalévají.

KopřivyKopřivy: Foto Pixabay

Kávová sedlina

Růže milují dusík na kávová sedlina nepochybně v tomto ohledu pomůže. Podpoří jejich růst i kvetení. Stačí ji zamíchat do půdy, případně z ní vytvořit tu správnou zálivku.

Zdroje info: Autor, sociální síť Meta, tojenapad.sk

Růže: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.