Smutnice: Jak na černé mušky v květináči

Smutnice

Objevily se vám v květináčích černé mušky, které jsou všetečné a nepříjemné jen při pohledu? Pokud ano, máte co dočinění se smutnicemi. Jedná se o nepříjemný hmyz, který si kupodivu přinesete domů již v samotném substrátu. Právě tady je možné najít larvy, z nichž se později mušky vylíhnou. Není tedy od věci zakoupit vysoce kvalitní substrát, který je již předem proti smutnicím ošeřený. Výbornou volbou jsou zejména varianty organického původu. Jmenovat bychom mohli kupříkladu kokosový substrát. Cen se u něj pohybuje okolo 340 korun za 50 litrů.

Smutnice milují vlhkost

Jestliže máte substrát v teplém prostředí s dostatkem vlhkosti, pak si můžete být jisti, že smutnicím připravujete vynikající živnou půdu, kterou ocení. Milují totiž vlhkost v kombinaci s teplým prostředím. Na podzim ostatně takovýchto mušek spatříte více i na zahradě, a to právě díky zmiňovaným podmínkám. Mušky mimo jiné umí dokonale přenášet ještě plísně, houby a další nepříjemné choroby. Jestliže si přinesete i substrát s kůrou, měli byste jej dostatečně ošetřit, aby nebyl napaden.

Jak na larvy smutnice?

Výbornou ekologickou volbou jak na smutnice je využití parazitického druhu hlístic ze známého rodu Steinernema. V jednom sáčku je cca 5 milionů těchto hlístic a jeho cena činí zhruba něco málo přes 100 korun. Vystačit by vám tyto hlístice měly na 10 m2 plochy záhonu. Hlístice se samozřejmě aplikují v roztoku. Jestliže balení nevyužijete najednou, můžete zbytek klidě skladovat v lednici. Hlístice vydrží i delší dobu v chladnu.

Jak na poletující mušky?

Jestliže už máte doma nepříjemné mušky, bude ideální, když využijete optické lapače, které jsou volně prodejné. Cena jednoho balení po 5 kusech se pohybuje okolo 80 korun. Výborné jsou i žluté lepové šipky, které ve stejně velkém balení seženete za 50 korun. Jinak samozřejmě existují i chemické postřiky, mezi které se řadí Biolit, Raid a další.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.