Šlahouny jsou v plném proudu: Jak na přesazování jahod

Množení jahod

Už máte na záhonu úrodu jahod dávno za sebou? Většinou touto dobou již určitě. Tedy alespoň v případě, že nemáte stáleplodící jahody, které se prostě a jednoduše aktivují ke sklizni po celé léto. Stejně tak fungují i měsíční jahody. Klasické odrůdy jahod již dávno nabízejí šlahouny, které fungují jako rozmnožovací součásti. Odnože jsou zpravidla roztažené po celím záhonu. Pokud jahody necháte být a nepřetrháte je, váš záhonek bude později k nepoznání. I proto se vyplatí odnože odštípnut a případně zasadit jako novou rostlinu.

Očistěte stávající rostliny

V první řadě byste měli dokonale očistit všechny rostliny, které jsou na záhonku. Většinou jsou zaneseny nejen zaschlými a plesnivými plody, ale i suchými listy a jiným organickým materiálem. Pryč musí jít taktéž všechny plevelné rostliny. Když spatříte již zakořeněné odnože, můžete je pomalu vyjmut z půdy i s kořenem. K tomu, aby zakořenily, musí mít minimálně tři lístky. U malých odnoží se logicky setkáme s jejich postupným úhynem. Bez dokonalého kořenového systému se v půdě prostě a jednoduše nezabydlí.

Přesaďte sazenice přímo na místo

Určitě se vyplatí přesadit nové rostliny přímo na určené místo. Dostanou se tak hned do půdního podkladu a bez problémů následně porostou dle potřeby. Jestliže ovšem z nějakého důvodu nebudete schopni sazenici dostat na místo určení, klidně ji můžete na několik hodin namočit do vodní lázně. Vydrží a na místo ji pak můžete dát následně.

Sázení jahod

I sázení nových jahod má svá pravidla a úskalí. Důležitá je zejména hloubka. Krček prostě a jednoduše nesmí být kompletně ponořen, ale nesmí ani vyloženě vyčnívat z půdy ven. Nesmírně důležitou roli hraje i dokonalá zálivka. Pokud půdu obohatíte o humus, taktéž se vůbec nic netane. Naopak jahodníku pomůžete v jeho dokonalém rozvoji. Půdu také prokypřete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.