Sladkojam jedlý: Vypěstujte si zdravou exotiku na váš talíř

čajot

Možná jste se s touto zajímavou zeleninou setkali v obchodě. Možná jste o ní jen zaslechli. S jakými názvy se můžete setkat? Poradíme vám, zda a jak je možné pěstovat tuto exotickou zeleninu. Dozvíte se v článku i to, jaké má pozitivní účinky na naše zdraví a jak ji efektivně využít v kuchyni.

Zaujme na první pohled tvarem. Získá si vás zajímavou chutí, kterou lze přirovnat nejen k dýni, ale také okurce či kedlubně. Celá rostlina je jedlá. Dokonce můžete jíst i semena, která se vyznačují oříškovou chutí. A k tomu se pyšní blahodárnými účinky na naše zdraví. Už to jsou důvody, proč zkusit pěstování. Jak na to, abyste se mohli radovat z vlastní úrody?

Působivý vzhled a zajímavé názvy

Sladkojam jedlý nebo také čajot či chayote. Se všemi názvy se můžete setkat. Rostlina patří k tykvovitým a pochází ze Střední Ameriky. Jako kulturní plodina je pěstována i v Asii, Africe a dalších subtropických částech světa.

Tento druh zeleniny je bohatý zejména na aminokyseliny, je zdrojem železa, taminu, karotenů a riboflavinu. Vzhledem k tomu, že má velmi málo kalorií, je tak dietní potravinou. Šťáva z nastrouhaného plodu snižuje krevní tlak. Čaj z listů je ideální při léčbě vysokého tlaku a pomáhá při ledvinových kamenech. Čajot údajně dokáže hojit žaludeční vředy. Každopádně pomůže při jakýchkoli problémech se zažíváním a citlivým žaludkem.

Pěstování exotické rostliny

Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, potřebuje ideálně stálé teploty nad 20 °C.  Vhodné je pěstování ve skleníku. I když jde o trvalku, tak v našich podmínkách je nutné každý rok vysadit znovu, neboť nemá šanci přežít zimu. Vhodná je zahradní půda obohacená humusem. Rostlina potřebuje mírnou, ale pravidelnou zálivku. Vzhledem k tomu, že dorůstá do výšky až 2 metrů, je třeba zajistit oporu. Čajot sklízejte při dosažení délky plodu 10 až 20 cm, tj. zhruba 120 až 150 dní po výsadbě. Plody se uštipují nůžkami obdobně jako hrozny vinné révy.

chayote

Foto čajot: autor David.Monniaux

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sechium_edule_dsc03481.jpg

Využití zeleniny v kuchyni

A právě plody se nejvíce konzumují, i když můžete i hlízy, listy a mladé výhonky. Plody lze konzumovat syrové i tepelně upravené. Plod nemusíte loupat, ale jezte ho i se slupkou. Čajot můžete péct, smažit, nakládat i plnit. Chutný je dušený s masem, kdy tak podpoří jeho chuť, ale zároveň ho nepřebije. Můžete ho přidat i do polévky, salátu.

Mladé výhonky se zpracovávají obdobně jako chřest. Za zmínku stojí i semena s oříškovou chutí, která stačí trochu opražit na másle a posolit a hned je můžete servírovat. I velké dužnaté kořeny je možné použít jako zeleninu. V tropických oblastech se hlízy běžně sklízejí a používají jako brambory.

Zdroj: spektrumzdravi.cz, zahradkaruvrok.cz

Náhledové foto: autor B.navez

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sechium_edule_flower_and_fruit_2.JPG