Banánové slupky slouží jako hnojivo. Použijte je na víc rostlin

Banánová slupka

Banánové slupky můžete vyhodit do kompostu. Je to ale trochu škoda. V zahradě mohou totiž posloužit jako hnojivo. A to i do vaší zeleninové zahrady. Těžit z nich mohou také rajčata. Banánové slupky se mohou zakopat rovnou do půdy. Jejich rozklad ale může být dlouhý, a navíc může přilákat nechtěná zvířátka. Proto se vyplatí raději používat vodu z naložených banánových slupek. Slupky jako takové se nechají vyluhovat ve vodě a poté se použije pouze tekutina. Banánové slupky už můžete vyhodit do kompostu.

Banánové slupky jako hnojivo

Příprava banánové vody je velice jednoduchá. Navíc se jedná o hnojivo, které je zdarma, protože banánovou slupku bychom jinak nespotřebovali. Banánové slupky obsahují draslík, který rajčata tolik potřebují. A nejen rajčata, ale také papriky, růže a všechny kvetoucí rostliny. Protože neobsahují dusík, jsou nejlepší pro rostliny bez listů.

Banánové slupky

Foto: Pixabay

Draslík pro rostliny

Banánové slupky obsahují ze 42 % draslík. To je prvek, který patří mezi základní složky hnojiv. Draslík napomáhá rostlinám přenášet potřebné živiny, posiluje růst rostli a pomáhá také bojovat proti chorobám. Draslík může tedy pomoci vypěstovat zdravé rostliny, jejíž plody obsahují více bílkovin. Kromě toho je ve slupkách obsažen také vápník, který pomáhá proti hnilobě. Společně s dalšími živinami podporují kvetení rostlin a tvorbu plodů.

Banánové hnojivo recept

Aby se do vašeho hnojiva nedostaly případné chemikálie, je dobré používat banány v bio kvalitě, nebo banánové slupky pořádně omyjte. Použít můžete libovolně velkou nádobu s víkem, kterou naplníte banánovými slupkami asi do poloviny. Nemusíte je krájet, pouze pokud chcete, aby se lépe vešly do nádoby. Banánové slupky by neměly být příliš hnědé. Nádobu dolijte vodou – žádný kousek banánu nesmí čouhat, mohlo by to vyvolat hnilobu. Ideální je použít vodu pokojové teploty. Nádobu uzavřete. Nechte na tmavém místě asi 7 dní (aspoň jednou za den protřepejte).

Banánové hnojivo použití

Banánové hnojivo je možné použít dvojím způsobem. Ten první je, že odstraníte banánové slupky ze sklenice a vodu použijete. Můžete ji nalít k základně vašich rostlin. Druhý způsob je ten, že vodu i se slupkami vylijete poblíž základny rostliny. Banánové slupky jsou změklé a kašovité a je možné je snadno zapracovat do půdy. Zde se budou postupně rozkládat a dále vyživovat půdu.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/how-to-make-banana-peel-fertilizer-for-your-plants-and-garden/

https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!