Jak zachránit žloutnoucí česnek – při včasném zásahu uvidíte výsledky už do 5 dní

Česnek na poli

Jak zachránit žloutnoucí česnek – při včasném zásahu uvidíte výsledky už do 5 dní: Stačí jen vsadit na ty správné techniky a postupy a vaše úroda této oblíbené zeleniny bude dozajista zachráněna.

Pro začátek jí třeba říct, že pokud česnek žloutne jenom trochu, není třeba se znepokojovat – obvykle nejde o známku vážnějšího problému. Ovšem vypadá-li vaše česnekové pole v této době více žlutě než zeleně, pak je rozhodně třeba zasáhnout.

Proč česnek na záhonku žloutne

Mezi nejčastější důvody patří nedostatečné vystavení slunečnímu světlu, špatné půdní podmínky, přemokření nebo nedostatečná drenáž. Když cibule česneku nedostanou potřebné podmínky pro růst, mohou zeslábnout, zežloutnout nebo dokonce zahnívat.

Síla amoniaku pro česnek

Amoniak, chemická sloučenina skládající se z atomů dusíku a vodíku (NH3), má mnohostranné použití v různých oblastech, včetně zahradnictví. Při použití v souvislosti se zažloutlým česnekem na květinovém záhonu působí amoniak (máme samozřejmě na mysli ten tekutý z lékárny) jako katalyzátor k neutralizaci enzymatických reakcí odpovědných za změnu barvy. Tím, že poskytuje správné prostředí pro cibulky česneku, je pomáhá revitalizovat a mění jejich barvu ze žluté na zářivě zelenou.

Oživte zažloutlý česnek na záhonu

Chcete-li využít sílu čpavku a oživit zažloutlý česnek na záhoně, postupujte takto:

Pečlivě prozkoumejte svůj záhon a identifikujte oblasti, kde česnek zežloutl nebo se zdá slabý – rozhodně není třeba ošetřovat celý záhon, pokud to není třeba. Nadměrný přísun dusíku může v tomto období jinak zdravý česnek spolehlivě zničit. Poté připravte roztok čpavku: V kbelíku smíchejte jeden díl čpavku s deseti díly vody. Toto ředění zajišťuje, že amoniak není příliš koncentrovaný a minimalizujete tak riziko poškození okolních rostlin. Při manipulaci s čpavkem vždy zajistěte řádné větrání!

Česnek

Náhledové foto: Pixabay

Pomocí konve nebo rozprašovače naneste roztok čpavku přímo do půdy kolem zažloutlých rostlin česneku. Ujistěte se, že půdu důkladně namočíte, ale vyhněte se přemokření. Poté aplikujte roztok čpavku jednou za dva dny po dobu pěti po sobě jdoucích dnů. To umožňuje amoniaku proniknout do půdy, dostat se k cibulkám česneku a katalyzovat zelenou transformaci. Nicméně už v polovině této doby byste měli zaznamenat výrazné zlepšení.

Dodržujte náležitou péči

Spolu s ošetřením amoniakem zajistěte, aby váš záhon dostával dostatečné sluneční světlo, správné zalévání a dobře odvodněnou půdu. Rostlinám česneku se daří na slunných místech a vyžadují mírnou zálivku. Po pěti dnech budete svědky pozoruhodné přeměny vašeho zažloutlého česneku na živé zelené rostliny.

 

Zdroj: https://www.cesnek.cz/kategorie-zloutnuti-listu, https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/proc-cesneku-a-cibuli-zloutnou-listy-a-jak-se-tohoto-problemu-zbavit/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)