Slabá orchidej: jak můžeme oživit její růst

Orchidej

I tak nádherné rostliny, jako jsou orchideje, mohou podlehnout chorobám nebo infekcím. A v takovém případě bohužel ztrácí na kráse. To, že se s pěstováním vaší orchideje vyskytl problém, ještě neznamená, že ji musíte hned vyhazovat. Pro případné zamezení šíření choroby je ale vhodné nemocnou rostlinu izolovat od ostatních. Změna prostředí ji ale může také ublížit, proto je vhodné poskytnout jí co možná nejpodobnější podmínky, v jakých rostla dosud (za předpokladu, že orchidej nechřadne v důsledku nesprávných podmínek pro pěstování).

První pomoc nemocné orchideji

Orchidej, která je v obchodě ve slevě, může mít oslabený kořenový systém. Jestliže se vám vzhled orchideje nezdá, je dobré začít kontrolou kořenů. Ne všechny jsou v substrátu, takže můžete zkontrolovat nejprve stav těch, které jsou venku z květináče. Měly by být šedozelené (po zálivce mají obvykle zelenou barvu, později jsou šedé) a pevné, nesvrasknuté. Pokud má rostlina alespoň několik životaschopných kořenů, existuje šance na její záchranu. Ta spočívá v přesazení.

Orchidej

Foto: Pixabay

Přesazení orchideje

Opatrně vyjměte rostliny a odstraňte dosavadní zeminu z kořenů. Květenství je dobré seříznout, zbavte se také všech shnilých suchých a měkkých kořenů. Řezné rány můžete ošetřit mletou skořicí. Nový květináč by měl být čistý, průhledný a se spoustou otvorů na stěnách a dnu. Cílem je vytvoření nového kořenového systému. Asi 4 až 10 dní po přesazení rostlinu nezaléváme. Výjimkou je stav, kdy kořeny dostanou šedivou barvu – pak květináč jemně pokropte vodou (klidně i s přídavkem hnojiva).

Orchidej zcela bez kořenů

Pokud je orchidej bez kořenového systému, avšak nadzemní část vypadá velmi dobře, dá se pořád ještě zachránit. Přeneste ji na vlhký mech Sphagnum. Důležité je udržování stále teploty a vlhkosti. V zimě je dobré také umělé osvětlení. Za takových podmínek totiž dochází k vytváření nových kořenů. Jakmile nové kořeny dosáhnou délky 5 cm, můžeme orchidej přesadit do květináče. Nyní bude péče stejná, jako u zdravé orchideje.

Orchidej bez kořenů – další způsob záchrany

Pokud nemáte k dispozici mech Sphagnum, můžete si poradit ještě jinak. Vezměte sklenici, nalijte do ní trochu vody (ideálně destilované) a vložte do ní orchidej. Orchidej se ale nesmí dotýkat vodní hladiny – z ní bude čerpat pouze vlhkost. Listy rostliny je vhodné čas od času postříkat vodou, aby vlhkost zůstala zachována v rostlině. Za použití umělého osvětlení by se nové kořeny měly vyvinout asi za tři týdny (závisí ale na ročním období).

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/05/15/uhod-za-zabolevshim-neuhozhennym-falenopsisom-moj-opyt-i-otzyvy-o-sposobah/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!