Škůdci pokojových rostlin

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí každého domu či bytu. Všichni je doma máte ve větším či menším množství a určitě se o ně pečlivě staráte. Čas od času však „vaši chloubu“ mohou napadnout škůdci. Přečtěte si, jak se proti těmto nezvaným návštěvníkům na vašich pokojových květinách bránit.

Prevence proti škůdcům a chorobám

Pokud se o pokojové rostliny správně staráte, mají zdravý vzhled a jsou nádhernou dekorací spolu s vhodně vybraným květináčem. Jistě vás napadá otázka, zda jde škůdcům pokojových rostlin nějakým způsobem předcházet. Samozřejmě, že ano. Tím prvním krkem je koupení zdravé rostliny a správná péče o ni. Při zalévání je důležité kontrolovat zdravotní stav květiny. Rostliny, o které se budete pečlivě starat, by chorobami a napadením škůdci neměly trpět. Zjistíte-li, že s vaší rostlinou není něco v pořádku, jednejte rychle a hlavně správně. Některé napadené rostliny lze zachránit.

Ochrana pokojových rostlin před škůdci a chorobami

Pokud se vám stane, že některá z rostlin je již silně napadena, nepokoušejte se ji zachránit, ale vyhoďte ji nebo spalte, aby se škůdci nepřenesli na další rostliny. Velmi vhodnou ochranou, která je navíc vysoce efektivní, je ochrana chemická. Ta je však spojena s velkým zdravotním rizikem, jelikož se aplikace děje v uzavřené místnosti a tam, kde spolu s vámi žijí jak děti, tak domácí mazlíčci. Je tedy velice důležité, abyste při aplikaci dodrželi jak dávku, tak navržený termín aplikace. Při častém aplikování si mohou škůdci vytvořit odolnost na chemický preparát, proto vám doporučujeme jejich střídání.

Jak vyhubit škůdce pokojových rostlin

Velmi často jsou to mšice, které napadají pokojové rostliny. Velmi rychle se dokáží rozmnožit, a proto je jejich odstranění celkem obtížné. Platí na ně jak pravidelné sprchování vodou, tak optické lapače, které mají tvar žlutého trojúhelníku s lepem. Z chemických přípravků je vhodný Biool. Jedná se o přípravek na bázi minerálního oleje, který není zdraví škodlivý. Mezi další škůdce patří svilušky, na které platí pravidelné omývání listů vodou, do kterého přidáte prostředek na nádobí. Na smutnice pak platí, když do půdní zálivky přidáte parazitickou hlístici, která napadá larvy. Prevencí je optimální zálivka do misky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.