Okrasné trávy v zahradě

Máte-li již ve svých zahradách okrasné rostliny, keře a stromy, pak jistě nic nezkazíte, pokud si do ní ještě vysadíte okrasné traviny. Okrasné trávy nevyžadují mnoho péče a zkrášlí vám zahradu po celý rok. Vybrat si můžete traviny většího i menšího vzrůstu, mnoha tvarů i barev.

Okrasné trávy do zahrady

Travinou není pouze trávník, který vyžaduje pravidelnou péči, aby vypadal dobře, ale také mnoho druhů a kultivarů trav, které jsou od sebe odlišné, a to například výškou, barvou, dobou kvetení, ale také barvou kvetení a tvarem listů. Traviny, zvláště ty vzrostlé, se hodí jako solitéry. Ostatní se hodí do smíšených záhonů nebo pospolu jako kombinace různých travin. Nejkrásnější budou traviny koncem léta a začátkem podzimu, jelikož je to doba, kdy traviny kvetou. Do zahrady se hodí také zejména proto, že v této době jsou již některé keře a rostliny odkvetlé, a jsou to právě traviny, které v tomto čase upoutají svým zajímavým tvarem a pestrými barvami.

Oblíbené okrasné traviny

Mezi oblíbené druhy patří ozdobnice čínská, která se do zahrad vysazuje jako solitéra. Dosahuje výšky až 160 cm a upoutá vás vodorovně či svisle proužkovaným stonkem bílé nebo žluté barvy. K pěstování potřebuje teplé slunné stanoviště s vlhčí půdou s dostatkem živin. Ozdobnice je mrazuvzdorná. Další okrasnou travinou je rákosík japonský. Jde o travinu, která má pokryvný charakter. Zaujme výběžkatými trsy vysokými zhruba 40 cm. Aby se mu dařilo, potřebuje propustnou, humózní a vlhčí půdu. Vysaďte ho na místo, kde na něj nebude svítit přímé slunce, protože by mu mohlo popálit listy. Opět se jedná o mrazuvzdornou travinu. Pokud ale nastane drsnější zima, raději ho přikryjte listím.

Jaké traviny ještě do okrasné zahrady

Další travinou, která se hodí na pokrytí, a v zahradách ji velmi často můžete vidět, je kostřava. Kostřavy jsou traviny nižšího vzrůstu (30 cm). Na pěstování jsou nenáročné. Vyžadují slunce a propustnou půdu, která může být i štěrkovitá či písčitá. K zahradnímu jezírku se vám bude hodit ostřice. Vyžaduje kyselejší půdu a přistínění. Velmi krásný pampas dvoudomý je oblíbený jako solitéra. Kvete v září a říjnu a dosahuje od 1 do 3 m. Jde o teplomilnou travinu, která je ale náročnější na pěstování. U nás se jí někdy bohužel nedaří, protože naše zima je někdy příliš tuhá a vlhká. V zimě je potřeba spodní část pokrýt listím nebo chvojím, postačí i netkaná textilie a stébla je potřeba svázat dohromady zhruba v horní třetině.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.