Skladování psího krmiva v létě. Vyvarujte se chyb, jinak pejskovi ublížíte

Granule

Chovatelé se v letním období často dopouštějí mnohých chyb při skladování krmiva, kvůli kterým reálně hrozí nejenom vznik plísní. Krmivo v nevhodných podmínkách ztrácí svou konzistenci i vlastnosti, pro které je ceněné. Tím pádem může vážně ohrozit vašeho domácího mazlíčka. Především velké horko a také teplý vzduch dokážou v negativním slova smyslu doslova divy. Chyby ve skladování granulí jsou mnohdy banální. Ostatně možná se přistihnete, že je děláte také. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

Suchá konzistence granulí znamená, že přežijí všechno

Vcelku známý a u chovatelů poměrně často šířený mýtus. Rozhodně tomu tak není. Expirace u granulí se pohybuje od 12 do 36 měsíců a samozřejmě nesmí být skladovány v místech s vysokými teplotami. Pokud je navíc otevřeme, musí se využít co nejrychleji. Ostatně odborník na psí výživu Jiří Švihálek dodává:„Lidé skladování často neřeší, především díky tomu, protože si myslí, že když granule mají suchou konzistenci, tak se nemohou zkazit a vydrží věčně. Což je ale velký omyl. Stejně jako lidské jídlo, tak i to zvířecí má limitovanou trvanlivost. Pejsci mají také citlivé zažívání a takové prošlé nebo dokonce plesnivějící granule mohou přinést nehezké zažívací potíže.“

Uchování krmiva na dovolené není jednoduché

Nedokážete si představit dovolenou bez vašeho mazlíčka? Jasně, nicméně je třeba uvažovat také o tom, jakým způsobem budete skladovat krmivokrmivo pro něj. Zejména skladování ve vyhřátém autě není optimální. V případě syrové stravy nebo vařeného masa či jiných potravin je nutné vozit v autě malou chladničku. Před cestou se vyplatí podávat psům také probiotika. Jejich zažívání se tak posílí stejně tak jako stres ze samotné cesty.

GranuleFoto: Pixabay

Jak na efektivní skladování potravy ve sklepě nebo v garáži

Vyvarovat byste se měli hlavně míst, která jsou vlhká. Ve sklepích tomu tak často bývá. Granule jsou schopné vlhkost absorbovat a zkazí se. Jinak mohou také načichnout jakýmsi specifickým pachem, který ve sklepě často bývá. Psi pak na takovéto krmivo zaručeně nebudou mít ani pomyšlení.

Nekupujte malým psům velká balení

Z toho důvodu, že po otevření pytle trvá velmi dlouho, než pes jeho obsah zkonzumuje. Jakékoli zásoby na horší časy se nevyplácí. „Granule by se po svém otevření měly upotřebit do dvou měsíců. Což především, pokud máte malá psí plemena, může být problém a to především (a paradoxně), krmíte-li svého pejska kvalitním přírodním krmivem. Ty totiž neobsahují chemická dochucovadla či konzervanty, které trvanlivost „uměle“ prodlužují. Vydrží tedy čerstvá po otevření kratší dobu. Máte-li malého například Yorkšíra, tak se rozhodně nevyplatí kupovat balení po 30 kg. Ideální jsou balení do 15 kg,“ doplňuje Jiří Švihálek.

GranuleFoto: Pixabay

Plastové pytle nebrat

Ideální jsou speciální uzavíratelné barely. Díky takovémuto skladování neztratí krmivo chuť ani vůni. Plastové pytle navíc často obsahují karcinogenní ftaláty. Při delším skladování může docházet k jejich průniku právě do krmiva, což je pro psa velmi nebezpečné. Hodit se mohou také papírové pytle, u nichž nic podobného nehrozí.   

Nemíchejte nové a staré granule

Také na tento nešvar si dejte velký pozor. Mnozí lidé po nákupu nových granulí nasypou obsah pytle do barelu, kde je ještě staré krmivo. Riziko kontaminace nových granulí je vysoké. Ty staré navíc zůstávají u dna.

Zdroje info: yoggies.cz, krmeni.cz, pesweb.cz, super-granule.czsuper-granule.cz 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.