Sirky v květináči: jednoduchý trik proti vadnutí květin

Sirky

Spousta lidí pěstuje pokojové květiny, díky kterým vypadá každý interiér přívětivěji. Některé rostliny jsou navíc velmi prospěšné také v tom smyslu, že dokážou čistit vzduch. Když se rostlinám daří tak, že bujně rostou a popřípadě také vyvíjí květy, je to radost. Bohužel, někdy se může stát, že přes veškerou snahu mohou rostliny začít vadnout a postupně odumírat. V takovém případě je zapotřebí zakročit co nejdříve. A to například s pomocí zápalek.

Rostliny v interiéru

Pokojové rostliny můžeme pěstovat čistě pro radost. Další výhody, které přináší, můžeme vnímat jen jako bonus navíc. Rostliny například zvlhčují vzduch, což je přínosem zejména v topné sezóně. Další výhodou pokojových rostlin může být to, že absorbují škodlivé látky ze vzduchu, čímž ho čistí. Tyto škodlivé látky mohou způsobovat bolesti hlavy, podráždění krku, slzení očí nebo dokonce neustálou únavu. Rostliny dále produkují kyslík, který potřebujeme.

SirkaFoto: Pixabay

Kdy použít zápalky na květiny?

Pokud si všimnete, že vaše rostliny začínají vadnout, je potřeba zakročit. Vzhledem k tomu, že příčin může být spousta (včetně naší přehnané nebo nedostatečné péče, skrytých nebo i viditelných škůdců apod.) není vždy jednoduché příčiny vadnutí rostlin odstranit. V takovém případě se vyplatí sáhnout po zápalkách, které nám mohou poskytnout o něco více času, než se s problémem vypořádáme odstraněním příčiny.

Sirky do květináče

Vezměte klasické sirky a zapíchejte je do květináče tak, aby byly ve vzájemné vzdálenosti 5 cm od sebe. Sirky do květináče zapícháme samozřejmě hlavičkou dolů. Poté rostlinu zalijeme. Nechte působit asi dva dny a poté sirky vyjměte. Můžete si všimnout, že jejich hlavička je pryč. V případě, že se stav rostliny nezlepší, můžete postup opakovat. Někdy je možné použít sirky do květináče v případě, že vaše rostliny projevují nedostatek této látky – objevují se nažloutlé listy.

Působení síry

Síra, která je obsažena v hlavičkách sirek, se rozpustí do půdy. Je vhodná k odstranění škůdců, které účinně odpuzuje. Má dezinfekční vlastnosti, působí proti houbovým onemocněním a současně posiluje odolnost rostliny vůči nájezdům škůdců. Tato metoda nezatěžuje rostlinu natolik, jako použití chemické ochrany. Síra samotná je ale prospěšná také pro rostliny, protože jim usnadňuje příjem dusíku z půdy a podporuje jejich vývoj květin.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-dlaczego-warto-wlozyc-zapalki-do-doniczki-z-kwiatami-efekty-,nId,5791347

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!