Nemáte štěstí v lásce? Pokojová rostlina zvaná „ženské štěstí“ vám pomůže. A uplatní s i jako skvělá čistička vzduchu

Pro svou spokojenost toho nepotřebuje mnoho – jen občasnou zálivku, důkladné přihnojení a místo s dostatkem světla. A jakou pokojovou rostlinu máme na mysli? Přece lopatkovec, známý také jako „ženské štěstí“.

Pyšní se opravdu mnoha jedinečnými vlastnostmi. Nejen, že čistí vzduch od toxinů a vnáší do domácnosti lepší atmosféru, ale věří se také, že přináší štěstí zamilovaným ženám a stará se také o harmonii v rodině.

Jak pěstovat lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec (Spathiphyllum) je rostlina s bujným habitem a velkými kožovitými lesklými listy rostoucími na dlouhých řapících. Pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde bývá vysoká teplota a vlhkost vzduchu. Aby se proto u vás cítil dobře, vyplatí se pravidelně a vydatně rosit listy, a to především v létě, kdy je teplo. Ovšem totéž lze doporučit i v zimě, kdy je vzduch v domě obvykle suchý. V zimě pak teploty v místnosti mohou klesnout až na 16 stupňů Celsia, nijak mu to nevadí.

Spathiphyllum

Foto: Pixabay

Výkonná čistička vzduchu

Pokud u vás bude lopatkovec dobře prosperovat, můžete se těšit i na různé benefity. Především dokáže čistit vzduch od mnoha toxických látek. Jde například o:

 • amoniak,
 • toluen
 • benzen,
 • formaldehyd,
 • xylen,
 • a trichlorethylen.

Jak lopatkovec kvete

Malé, nenápadné květy rostou v baňkovitých květenstvích, obalených charakteristickou bílou pochvou. Objevují se prakticky po celý rok a opravdu velmi půvabně kontrastují s tmavě zelenými listy, které lopatkovec má. Tato ozdoba vydrží dlouho, někdy až 6 týdnů, a během této doby přecházejí z bílé do světle zelené. Někdy se používají i jako řezané květiny, protože ve vodě vydrží dlouho čerstvé.

Jak pěstovat lopatkovec

Jde o dlouhověkou pokojovou rostlinu. Má rád teplo a stín, takže se mu nelíbí na místě s přímým slunečním zářením, tam se totiž jeho listy vybarvují spíše do bledě zelené a rostlina pak celkově roste pomaleji. K nejoblíbenějším kultivarům patří:

 • Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ (hybrid)
 • Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘
 • Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘ (hybrid)
 • Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘
 • Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘

Jak je to s ženským štěstím

Půvabný lopatkovec (Spathiphyllum) je považován za rostlinu, která do domu přináší štěstí a peníze. Ovšem totéž prý dokáže i s láskou – tedy pokud ho pěstují ženy. Tato legenda má svůj původ v oblasti Blízkého východu. Podle legendy na jeho listy totiž Aštarté – bohyně lásky a plodnosti (a kupodivu také války) vylila štěstí, které ji provázelo během svatby. A právě na znamení lásky a nevinnosti tato rostlina kvete bíle. Legenda také říká, že se vyplatí darovat lopatkovec svobodným i vdaným ženám. V prvním případě má tato květina zajistit nalezení starostlivého manžela, ve druhém pak zajistit klid a harmonii v rodině.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-pestovat-lopatkovec

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)