Jak na padlí na pokojových rostlinách – 3 šikovné tipy pro první příznaky i pokročilou infekci

Pokojové rostliny

Jak na padlí na pokojových rostlinách – šikovné tipy pro první příznaky i pokročilou infekci. Padlí je nakažlivá plísňová choroba napadající pokojové rostliny hlavně v zimě. Dá se s ním úspěšně válčit nebo mu zabránit. Chladné měsíce bývají náročné nejen pro nás, ale také pro naše pokojové rostliny. Nevyhovují jim především slabé světelné podmínky. Přidá-li se k nim vysoká vlhkost a nízká teplota, vzniknou ideální podmínky pro vznik nejrůznějších chorob, především padlí neboli moučnatky.

Ta ztěžuje průběh fotosyntézy a rostliny začínají chřadnout. Objevíte-li na rostlinách bílý povlak, neznamená to ihned katastrofu. S několika triky se ho dokážete zbavit a v budoucnu mu úspěšně předcházet.

Nimbový olej jako lék na padlí

Možná už jste slyšeli o zázraku jménem nimbový olej. Jde o vzácný olej s mnoha léčivými účinky. Zabíjí škodlivé bakterie, kožní parazity a má blahodárný vliv na pokožku. S různými neduhy však dokáže nimbový olej pomoci i pokojovým rostlinám, neboť je účinným přírodním pesticidem. Stačí si z něj vytvořit roztok a ten pravidelně na napadené rostliny aplikovat. Uvidíte, že padlí před takovým protivníkem kapituluje.

Pokojové rostliny

Foto: Pexels

Namíchejte účinný roztok

Namíchat roztok z nimbového oleje není vůbec složité. Kromě oleje, který je k dostání v lékárnách nebo na internetu, potřebujete už jen vlažnou vodu, tekuté mýdlo nebo jar a rozprašovač. Smíchejte jednu čajovou lžičku oleje a pár kapek mýdla s litrem vody. Směs přelijte do rozprašovače a před každým použitím i během něj nezapomeňte postřik řádně protřepat. Na nakaženou rostlinu aplikujte každých pár dní, dokud bílý povlak nezmizí.

Ocet likviduje plíseň

Ocet je osvědčenou metodou v boji proti plísním v domácnosti nebo na nohou. Stejně účinně dokáže zatočit i s bílou plísní, která se někdy objevuje na pokojových rostlinách. Stejně jako v předchozím případě si zkuste namíchat postřik. Dvě polévkové lžíce jablečného octa smíchejte s litrem vody. Stříkejte na infikované rostliny pravidelně co několik dní, kyselina octová zanedlouho s padlím zatočí. Buďte však při užívání opatrní, aby kyselina nespálila také listy rostlin.

Ústní voda nejen do úst

Kurióznější metodou, jak bojovat s padlím na rostlinách, je použití ústní vody na bázi ethanolu. Roztok, se kterým můžete vyrukovat proti padlí, se skládá z jednoho dílu ústní vody na tři díly vody. Aplikujte ho na místa zasažená chorobou. I v tomto případě buďte opatrní, abyste listy rostlin nespálili, a tak jim zbytečně ještě více neuškodili.

Prevence až na prvním místě

Naprosto nejlepší metodou boje proti padlí je prevence. Pokud padlí nevytvoříte vhodné podmínky, nebude se na vašich rostlinách vytvářet. Vzhledem k tomu, že nejlépe se této chorobě daří ve vlhkém prostředí, je na místě omezit zálivku. Půda nesmí být přemokřená. Nepomáhá ani nadměrné množství hnojiva.

 

Zdroj: https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/4-prirozene-metody-jak-zvitezit-nad-padlim-v-zahrade/, https://www.levnepostriky.cz/katalog.chorob.a.skudcu/okrasne.rostliny/padli.na.okrasnych.rostlinach

Náhledové foto: Pexels

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)