Rychlokvašky: okurky ve slaném nálevu, které můžete konzumovat ihned

Okurky

Rychlokvašky jsou recept, jak zavařit okurky rychle, jednoduše a začít je konzumovat třeba hned! Tato metoda je příčinou toho, že si okurky zachovají větší množství živin než při klasickém nakládání okurek. Jedná se o mléčné kvašení, kterým lidé uchovávali své potraviny již dříve. Dá se použít nejenom na okurky, ale také na mrkev či zelí. Recepty se mohou mírně lišit. Jejich základ ale tvoří voda a sůl. Dále můžete použít podobné ingredience, jako u klasických zavařovaných okurek: kopr, křen a křenové listy, nové koření, česnek, celý pepř či vinné listy.

Rychlokvašky: příprava je důležitá

Aby kvašení proběhlo tak, jak má, je zapotřebí okurky důkladně omýt od veškerých nečistot. Také sklenice, do kterých budete nakládat, musí být perfektně čisté. Klidně je vyvařte ve vroucí vodě, ať máte čisté svědomí. Okurky namočte několik hodin před nakládáním do vody, aby se daly důkladně omýt.

Okurky

Foto: Pixabay

Domácí rychlokvašky: recept

Zde jsou všechny ingredience, které budete potřebovat:

  • 40 g soli,
  • 1 l vody,
  • 2-3 cm kousek čerstvého křenu,
  • 3 stroužky česneku,
  • okurky,
  • bobkový list,
  • 3 kuličky nového koření,
  • 10 kuliček pepře,
  • kopr,
  • vinné listy.

Příprava je velmi jednoduchá. Připravte si nálev tak, že smícháte vodu a sůl, přiveďte k varu a 2 minuty povařte. Poté odstavte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Křen i česnek oloupeme. Křen nakrájíme na co nejtenčí kolečka, stroužky česneku přepůlíme. Příliš velké okurky propíchejte vidličkou a spolu s kořením jimi naplňte sklenice. Aby okurky nevyplavaly na povrch, můžete je zajistit speciální plastovým kolečkem, které je dostupné v obchodě s potravinami. Okurky zalijeme lákem tak, aby byly ponořené, a přiložíme víčka – neutahujeme! Můžeme použít potravinovou fólii, kterou zajistíme gumičkou. Postavte na talíř nebo do misky (kvašením může dojít ke zvětšení objemu a tekutina přeteče).

Kvašení okurek

Takto připravené okurky necháme kvasit při pokojové teplotě. To, že jste na dobré cestě, poznáte podle tvorby pěny na povrchu. Je známkou kvašení. Jakmile se pěna přestane tvořit, rychlokvašky jsou připravené ke konzumaci. Nyní je vhodné utáhnout víčko a přesunout je do chladu. Pokud necháváte kvasit při pokojové teplotě, očekávejte, že proces bude trvat asi 7 dní. Jestliže teploty kvašení odpovídají 15 °C, bude kvašení trvat klidně i 4 týdny. Bílý povlak na povrchu není závadou – stačí jej sebrat lžící (říká se mu křís).

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/hobby/domov/mlecne-kvaseni-zeleniny-recept-na-rychlokvasky.A130819_122058_hobby-domov_mce

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/nejlepsi-domaci-rychlokvasky-20300712.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!