Levandule: Provoní domov, prádlo a pomůže domácím mazlíčkům

levandule

Milujete vůni levandule? Pěstujete ji na své zahrádce pro její krásu a aroma? Rostlina zkrášlí zahradu, ale také vyniká blahodárnými účinky. Jak ovšem správně usušit? Dozvíte se v článku. Stejně tak i to, jak účinná je levandule pro domácí mazlíčky.

Sběr a sušení levandule

Pro sušení si zvolte suché a dobře větrané místo. Ustřižené stonky s květy rozložte na papír. Nechte sušit několik dní. Stonky svažte do svazku a pověste květy dolů. Takto sušte ještě 7 až 10 dní. V tomto usušeném stavu můžete levanduli použít k provonění prádla, domácnosti, ale také k odpuzení hmyzu. Stačí jen zavěsit libovolně v prostoru.

Provonění prádla i pro lepší spánek

Levandule se běžně používá k aromaterapii, ke zklidnění, relaxaci. Ložní prádlo provoněné levandulí má vliv na váš lepší spánek. Můžete si vyrobit menší polštářky nebo látkové sáčky, které naplníte usušenou levandulí. Tyto pytlíčky můžete mít v noci poblíž u sebe, ale také dát do skříně, zásuvek, přihrádky v autě apod. Levanduli využijte i při úklidu. Rozemelte 2 lžíce sušených květů a přidejte je k 1 šálku jedlé sody. Touto směsí posypejte koberec, nechtě ½ hodiny působit. Poté levandulový poprašek vyluxujte. Byt bude krásně provoněný lehkou a příjemnou vůní.

lavender

Foto: Pixabay

Blahodárný účinek pro vás i domácí mazlíčky

Z čerstvé i usušené levandule si můžete připravit šálek čaje. Stačí 1 až 2 lžičky levandulových květů zalít vroucí vodou, nechat 10 až 15 minut louhovat. Poté přecedit a máte výborný čaj s relaxačním účinkem. Ideální po vyčerpávajícím dni, stejně tak večer před spaním.

Levandule pomůže i zvířatům. Je skvělým odpuzovačem blech. Sáček s usušenou levandulí vložte do pelíšku vašeho mazlíčka. Levandulový olej můžete nakapat psovi na obojek.

K létu patří grilování. I zde můžete využít levanduli. Dokáže nahradit rozmarýn v předkrmech. Přidat ji můžete do masových marinád nebo směsí. Stonky s levandulí můžete pohodit na žhavé uhlí, aby se pokrm naplnil lahodným, kouřovým a bylinkovým aroma.

Zdroj: prostreno.cz, magazinplus.cz

Náhledové foto: Pixabay