Rychlé tipy do zahrady – co vysadit k růžím nebo do hlubokého stínu?

Nejspíš už dávno víte, co a kam letos na své zahradě vysadíte. Ale přesto se můžou ještě tu a tam vyskytnout nějaké černé ovce. Pokusíme se dnes některá bílá místa na zahrádkářských mapách tak trochu zazelenit.

Čím oživit záhony růží?

Ne, že bychom měli něco proti růžové monokultuře, ale pokud přece jen přemýšlíte, kterým květinám by se v blízkosti těchto nekorunovaných královen zahrady dařilo, máme pro vás pár tipů. Tak například popínavé růže mají velmi podobné nároky jako velkokvěté plaménky (Clematis) a vzájemně se mohou skvěle doplnit. Z letniček lze určitě doporučit ostálky (Zinnia) a sázíte-li na trvalky, mohla by se vám zalíbit třeba levandule (Lavandule) nebo ostrožky (Delphinium) či barevně kvetoucí šalvěje (Salvia).

Kteří krasavci porostou i na podmáčených půdách?

Máte v zahradě takový kout, třeba kvůli blízkosti půvabného jezírka? Nemusíte se omezovat jen na vlhkomilné trávy, potěšte se i květy. Sázkou na jistotu je rozhodně upolín (Trollius), který dnes seženete i ve vyšlechtěných velkokvětých formách. Barva se pohybuje od jasně žluté až po oranžovou a pokvete jak na slunci, tak v polostínu. Chcete něco exotičtějšího? Pak se vám určitě zalíbí rodgerzie (Rodgersia). Její vysoká květenství se objevují koncem jara a potěší i po této době, díky svým velkým a exoticky vyhlížejícím listům. A na jednom místě vydrží i desetiletí.

Květiny, kterým se bude dařit i ve stínu

Roste vám ve stinných koutech zahrady jenom kapradí? To je škoda. Vždyť stejně dobře by se tu dařilo i kakostu (Geranium). Jen ho nezapomeňte po odkvětu ostříhat, vykvete vám tak ještě jednou. A škornice (Epimedium) potěší hned dvakrát: nevšedně tvarovanými listy a něžnými kvítky. Aby se jí dařilo, zapracujte při její výsadbě do zeminy kvalitní hrabanku, víc nepotřebuje.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)