Svlačec rolní

Nenechejte vykvést svlačec rolní!

Jaro je spojeno s existencí spousty plevelných rostlin. Pokud některé necháte být a nebude je likvidovat, s největší pravděpodobností vám dokážou zamořit kompletně celou zahradu. Typickým příkladem může být také svlačec rolní. Nechat ho vykvést se určitě nevyplatí. Jak vlastně tuto rostlinu označovanou lidově jako votáčka, Žatec, pupenec nebo svlak, poznáte? V čem je jeho síla a jako ho likvidovat? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Zahrádkáři nenáviděný plevel

Svlačců je celá řada, nicméně v plané podobě najdeme pouze onen svlačec rolní označovaný latinsky jako Convolvulus arvensis. Řadí se do rodu povijnic a samotný název Convulvus získal svlačec díky tomu, že se neustále v kruzích obtáčí kolem všeho, co mu při jeho růstu stojí v cestě. Stonky bez problémů zvládnou dořešit jednu jedinou otáčku do dvou hodin, což je unikátní rychlost. To čí se směrem doleva, tedy proti směru hodinových ručiček.

Svlačec rolní

Křehoučké, ale velmi dlouhé kořínky

Svlačec rolní disponuje poměrně rozsáhlým kořenovým systémem. Kořínky se údajně dokážou dostat až do hloubky neuvěřitelných 7 metrů. Kořínky jsou bohužel poměrně slabé, a tak se přetrhávají. Svlačce pak vyrůstají znovu. Boj ale určitě nevzdávejte, vždyť když necháte svlačec ladem, dokáže za jeden rok pojmout klidně i 30 m² plochy, což není málo. Nejhorší je nechat svlačec vykvést, jelikož se poté dokáže samovýsevem neskutečně rozmnožit.

Složitý boj se svlačcem rolním

Většině pesticidů dokáže svlačec rolní bez problémů odolat. Jeho postřik se komplikuje i v tom, že existuje velké riziko zasažení jiných rostlin. Optimální je odstraňování výhonků v průběhu celé sezony, Rostlina se postupně oslabuje. Textil svlačec rolní také jen tak nezastaví. Podplazí se pod ním a roste pak mimo něj. Optimální je i jeho vyrývání na podzim. Dostanete ho ven i se spoustou kořínků.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. moje@centrum.cz' Odpovědět

  a jak jsi se svlačce zbavil Ty ?
  asi „Optimální je i jeho kompletní vyrývání na podzim.“ -> „Kořínky se údajně dokážou dostat až do hloubky neuvěřitelných 7 metrů.“ o:(

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   také Vás zdravím. Svlačec se mi na zahradě bohužel stále objevuje, leč v menším množství.
   Kompletní likvidace bude skutečně složitá. Jinak jsem odstranil neobratně použité slovo kompletně, které Vám zřejmě leželo v žaludku.:.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *