Výsadba brokolice krok po kroku

Brokolice

Brokolice patří mezi velmi zdravé zdroje potravin. A ačkoli je například pěstování květáku (který se často používá v souvislosti s brokolicí) obtížné a jen těžko dosahujete úspěchů, vypěstovat brokolici je velice snadné. Stejně jako jiné druhy zeleniny je i brokolice nejlepší čerstvě sklizená ze zahrádky. Zkuste to letos i vy – s naším návodem se vám to určitě povede!

Podzimní i jarní výsadba

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete brokolici pěstovat na jaře nebo na podzim. Důvodem je to, že v průběhu krátkých dnů, které ještě nejsou tak horké, nestihne brokolice vykvést. Jakmile brokolice vykvete, ztrácí na chuti i na živinách. Od výsevu ke sklizení vás dělí dva až tři měsíce. Na jarní výsadbu lze mít připravené sazeničky za oknem – začít můžete již v únoru. Případně není problém samozřejmě sazenice zakoupit.

Předpěstování sazeniček a přímý výsev

V únoru se zasévají semínka brokolice a udržuje se teplota nad 20 °C. Po vyklíčení je vhodná teplota od 10 do 16 °C. V teplejších oblastech můžete přesadit brokolici ven v dubnu. Pokud přikryjete záhon netkanou textilií, ochráníte své rostlinky před chladem. Sazeničky vysazujte ve sponu 45 cm. Přímý výsev je vhodný v polovině června – sklízet budete na podzim. Rostlina snese mráz až -5 °C.

Péče o brokolici

V průběhu růstu je brokolice náročná na živiny. Proto ji pravidelně přihnojujte komplexním hnojivem. Pokud jde o půdu, pak zvolte měkkou, hlinitopísčitou půdu. Ta by měla být bohatá na vápník. Ideální pH půdy je od 6 do 7,2.

Brokolice

Sklízení brokolice

Jak jsme výše naznačili, sklízení brokolice je nutné provést ještě před zahájením květu. Jakmile se růžice brokolice rozvolní a poupátka se začnou otevírat, je už pozdě. Sklízet můžete i listy brokolice a použít je podobným způsobem, jakým byste použili kapustu. Růžice sklízejte, když je plně vyvinutá a začíná se rozvolňovat.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!