Rozmnožte své fuchsie: Řízkováním

Fuchsie - květ

Řízkování je jedním z nejjednodušších způsobů, jakými můžete rozmnožovat své rostliny. Pokud máte doma jednu větší fuchsii, můžete ji k tomuto účelu použít. Pokud svou vlastní rostlinu zatím nemáte, nemusíte zoufat. Stačí zajít do zahradního centra a vybrat si tam velikou a zdravou fuchsii, kterou použijete jako mateční rostlinu. Řízkováním jí můžete rozmnožit a ušetřit tak spoustu peněz, které byste museli vynaložit, kdybyste se rozhodli všechny rostliny si koupit v zahradnickém centru.

Něco málo o fuchsiích

Fuchsie pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Roste většinou v horských oblastech. Do Evropy ji přivezli Angličané někdy v 18. století, od kdy se také začala pěstovat – dokonce jako živý plot! Právě v Anglii jsou ideální podmínky pro pěstování fuchsií. Dnes už známe velkou spoustu druhů fuchsií, takže si každý z nás může pod touto rostlinou představit něco trochu jiného. Fuchsie může být vzpřímená, převislá nebo polopřevislá rostlina, stejně tak může být plnokvětá, ale také s jednoduchými či poloplnými květy.

Fuchsie

Fuchsie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak je pěstujeme?

Fuchsie kvetou od jara do podzimu. Vyberte jim polostín nebo dokonce i stín – důležitou podmínkou je to, aby toto místo bylo dobře chráněné před větrem. Fuchsie jsou dosti náročné na zálivku a každý týden byste je měli také přihnojovat. Navzdory těmto dvěma podmínkám je poměrně jednoduché množit je řízkováním.

Jak na řízkování fuchsií?

Stačí, když z rostliny odstřihnete vrcholy o délce okolo osmi centimetrů. Odstraňte z nich spodní listy, které by neměly být ponořené, protože to podporuje vznik plísní a houbových chorob. Poté svůj „řízek“ ponořte do vody – ta by měla pokrývat poslední dva až tři centimetry řízku. Vodu pravidelně vyměňujte a kontrolujte. Za pár týdnů byste se měli dočkat kořínků na spodní straně svých řízků. Pak je stačí přepíchnout do substrátu pro balkonové rostliny. Rostlina by se měla ujmout.

Co s fuchsiemi v zimě?

V říjnu přemístěte své rostliny na chladné místo k přezimování. Ideální teplota je 4 až 8 °C. Místo k přezimování by mělo být také vzdušné, aby nevznikaly žádné choroby rostlin. Na jaře pak fuchsie přesaďte a seřízněte. Právě v červenci už budou dostatečně silné a veliké, abyste je mohli použít jako mateční rostliny pro další řízkování.

Fuchsie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!