Červivé houby někdo jí. Tradičně se ale vyhazují

Červivý hřib dubový

Našli jste krásný hřib dubový, měli obrovskou radost a úsměv na rtech vám poněkud zmrzl v momentu, kdy jste houbu rozkrájeli? Žádný neznámý obrázek. Ba naopak. Prakticky všichni lidé sbírající houby se setkají s plodnicemi, které jsou doslova prošpikované červy. Smutný pohled, který je ale při sběru hub naprosto běžný. Červivé houby se většinou vyhazují. Přesto se najdou lidé, kteří je dokážou konzumovat. Jak to tedy vlastně s červivostí je? Jsou červíci jedlí a kdy jsou houby nejčervivější?

Na vině jsou larvy různého hmyzu

Za červivostí hub stojí larvy hmyzu, a to nejčastěji různých much. Může se ale jednat i o hmyz lezoucí. Zřejmě nejčastěji napadají plodnice mouchy bedlobytky. Jedná se kupříkladu o bedlobytku houbovou či bedlobytku hřibovou. Do horní části třeně jsou schopné tyto mouchy naklást více než 100 vajíček. Larvy se postupně prokousávají směrem dolů.

Na čem závisí míra červivosti?

Především na konkrétním stanovišti, kde houba roste. Důležitou roli ale hraje i období, kdy ji najdeme. Obecně lze říct, že houby rostoucí nyní na počátku léta jsou mnohem červivější než ty, jež najdeme v lese na podzim. Situace je zřejmě dána vyšší mi teplotami, jež na počátku léta panují.

Houby

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Červíci nejsou jedovatí

Přesně tak, houby s červy se konzumovat dají. Jestliže houbu použijete v čerstvém stavu a vizuálně vám to nevadí, určitě se vám po konzumaci nějakého toho červa nic nestane. Přesto jsou červíci elementy, jež přinášejí do hub mikroorganismy, které napomáhají jejich rychlejší zkáze. Červivé houby by se neměly sušit. Červi budou mít tendenci opustit plodnice, nicméně nevyhnete se ani jejich usušení a třeba na vánoční tabuli plovoucí červíci v polévce nevypadají nijak vzhledně.

Některé houby jsou červivé skoro vždy, jiné odolávají

Najít takovou muchomůrku růžovku s čistou spodní částí třeně je kumšt. To samé platí o hřibu žlutomasém, který bývá mnohdy prolezlý kompletně. Naopak mnohem méně červiví třeba liška obecná, pýchavky, bedla vysoká nebo hřib kovář. Také u křemenáčů se s červíky setkáváme minimálně.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.