Rozklad velkého pařezu lze urychlit vcelku jednoduše

Pařez

Máte na zahradě velký pařez a nechce se vám povolávat těžkou techniku, která by si s ním jinak bez problémů poradila? Ano, jakýkoli pařez může postupně zetlít, nicméně především u velkých kusů to trvá poměrně dlouhou dobu. Často se tak na zahradách můžeme setkat se solitéry, jež nejsou příliš vzhledné a v podstatě zavazí. Proces tlení je možné efektivně zrychlit. Jak a co k tomu budete potřebovat? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Na počátku bude řetězová pila

Pokud umíte pracovat s motorovou pilou, což se pochopitelně předpokládá, můžete začít. Nezapomeňte také na ochranné pomůcky zraku a sluchu. Ideální bývá také speciální pracovní oblečení. Povrch pařezu je zapotřebí pořádně zdrsnit. Ideální jsou rýhy vyřezané motorovou pilou. Jejich hloubka by se měla pohybovat kolem 5 cm. K drážkám je pak zapotřebí přidat ještě příčné řezy. Vytvoříte si tak na pařezu jakousi šachovnici. Určitě je třeba pracovat s pilou mající nějaký starší řetěz. Při řezání do pařezu je třeba počítat s tím, že řetěz ztupíte.

Pařez

Foto: Pixabay

Vyzrálý kompost dokáže divy

Nepochybně. Ideální je promíchat právě vyzrálý kompost s urychlovačem kompostu. Směs se pak postupně navrší na povrchu pařezu s tím, že zapadne také do vytvořených drážek. Ideální je zapravení směsi pomocí nějakého smetáčku. Drážky by se měly kompletně zaplnit. Jinak pokud nemáte doma motorovou pilu, pařez je možné navrtat také vrtačkou. Při troše šikovnosti jej narušíte také, takže kompost bude moci fungovat jako efektivní prostředek pro rozložení pařezu.

V hlavní roli mikroorganismy a dřevokazné houby

Pařez ošetřený touto metodou se začne postupně rozkládat. Mikroorganismy a dřevokazné houby obsažené v připravené směsi všechno ještě dokonale urychlí. K zefektivnění rozkládání pařezu se vyplatí pravidelně přisypávat onu směs kompostu s urychlovačem. Pokud pařez také zvlhčíte, určitě to pomůže k jeho rychlejšímu rozkladu. Počítat byste ale i tak měli s rozkladem trvajícím od nějakých 5 do 10 let.

Zdroje info: https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/jak-na-zahrade-urychlit-rozklad-velkeho-parezu

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-odstranit-stary-parez.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.