Rajčata na konci sezóny: Jak urychlit jejich zrání

Rajčata

Nízké teploty na podzim jsou obdobím, kdy končí sezóna rajčat. Jakmile začínají teploty klesat, poznáte to na stavu svých rajčatových rostlinek. Začínají chřadnout, přestávají produkovat ovoce a jejich listy začínají opadávat. Jako nejnižší teplota, kterou jsou rajčata ochotná tolerovat, se uvádí teplota 0,5 °C. Jestliže je teplota nižší, rajčata hynou. Pro zajištění dobré sklizně je ale zapotřebí teplota alespoň 10 °C.

Skliďte všechny plody

Ještě než udeří mrazy, je zapotřebí sklidit všechna rajčata z rostliny. A to znamená sklidit i zelená rajčata, která ještě nejsou zralá. Teprve poté můžete rostliny rajčat vytáhnout ze země. Za tímto účelem se vám vyplatí znát některý ze způsobů, jak urychlit zrání vašich rajčat.

  • Jedním z nich je omezení zálivky, což povzbuzuje rostlinu k rychlejšímu dozrávání plodů. Tuto snahu může samozřejmě přerušit příroda – začne-li pršet, nenaděláte s tím nic.
  • Dalším způsobem pro urychlení sklizně, je prořezávání. Odstraňte všechny odumřelé listy a ostříhejte všechny nové květy. Ty by již nestihli dozrát. Pravidelně sklízejte již zralé ovoce. Díky tomu se rostlina bude moci soustředit na zbývající ovoce. To pomáhá k rychlejšímu dozrávání.
  • Odstřihněte listy a větve s květy a drobným ovocem, aby zbytek ovoce stihnul dozrát.

Můžete se také rozhodnout sklidit veškerá rajčata, i ta nezralá. Někteří ale tvrdí, že tímto způsobem nezískáte tak sladká rajčata. Jakmile však rajčata dosáhnou fáze zlomu (jak změní barvu ze zelené na červenou), jejich chuť je uzamčena.

RajčataFoto: Pixabay

Nechte dozrát svá rajčata

Jednoduše umístěte sklizená rajčata do misky na nepřímé sluneční světlo ve vaší kuchyni. Aby rajčata dozrála rychleji, můžete je uzavřít do papírového sáčku spolu s jablkem nebo banánem. Díky tomuto ovoci, které uvolňuje etylen, dochází k urychlení procesu zrání. Tento efekt působí i na kytice květin, takže chcete-li řezané květiny zachovat co nejdéle, dejte od nich jablka a banány co nejdál.

Dozrání rajčat v novinách

Rajčata můžete nechat dozrát také tak, že je jednotlivě zabalíte do novin. Takto je položte do kartonové krabice. Uskladněte je na suchém a temném místě. Zrání bude probíhat pomalu, takže rajčata můžete mít k dispozici až za tři až čtyři týdny.

Přenesení rostliny do interiéru

Další možností je přenést celou rostlinu i s plody dovnitř. Ideální je sklep nebo garáž, kde je teplota nad 15 °C a převládá sucho. Zde můžete rostlinu zavěsit vzhůru nohama. Dozrávající rajčata je pak možné sklízet celý podzim.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/late-season-tomato-harvest
https://living.iprima.cz/zahrada/sezona-rajcat-je-v-plnem-proudu-podporte-jejich-urodu-ulozte-je-na-zimu

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!