Jahody a co s nimi nedělat v září, pokud si chcete pojistit maximální úrodu na příští rok

Jahody patří na zahradě k velmi oblíbeným plodinám. A i když už mají letos oplozeno, neznamená to, že je můžete nechat ležet ladem. Naopak. Pokud se jim budete věnovat, získáte příští rok ještě větší úrodu lahodných a šťavnatých plodů.

O jahody je třeba se starat až do podzimu. Jedině tak budete mít jistotu, že během příštího roku skvěle zaplodí. A co tedy nedělat během pozdního léta a počátku podzimu? Seznam je poměrně dlouhý a vyplatí se dávat na něj pozor.

Nehnojte jahody amoniakem

Výživa dodávaná prostřednictvím amoniaku je velmi oblíbená, i když poněkud kontroverzní. Pokud jste se ji rozhodli aplikovat také, pak na konci léta nebo na podzim už s touto praktikou přestaňte. Podle některých zjištění může amoniak zhoršovat přípravu jahod na zimu, a ty pak častěji podléhají mrazu nebo takzvanému fyziologickému suchu.

Foto: Pixabay

Neopomíjejte hnojení jahod

Pokud si ovšem myslíte, že jahody už hnojení nepotřebují, pak jste na omylu. Nesmíte jim však dodávat dusík, ten by zhoršil jejich vyzrávání a mohlo by se stát, že nepřežijí zimu. Důraz klaďte spíš na fosfor a draslík. Vyzkoušet ovšem můžete i zelené hnojení. To se hodí na většinu záhonů, pokud tedy nepěstujete jahody na fólii.

Muč totiž během léta postupně degraduje a rozpadá se. Ale s jeho obnovováním nemusíte spěchat. Místo toho mezi jahody vysijte zelené hnojení, které zeminu vyživí všemi důležitými látkami, které se budou jahodám na jaře hodit. použijte nejlépe svazenku. Nechte ji vzejít, dokud nebude porost dostatečně hustý. Ale pozor – nikdy nesmí vykvést. Poté porost posečte a jednoduše zaorejte mezi řádky jahod. Poté mulč obnovte – předtím však záhon důkladně navlhčete.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jahody-po-sklizni-20200703.html, https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/ovocna-zahrada/jahodnik-sklizni-potrebuje-letni-peci-cisteni-pleti-vyzivu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)