Řez švestek krok za krokem: Není se čeho obávat

Slivovice

Spousta lidí se řezání ovocných stromů obává. Pravdou je, že jim můžete uškodit, nicméně při méně objemném řezu toto riziko nehrozí. Naopak, pravidelné prořezávání může vést k lepšímu zdraví stromu, větší odolnosti vůči chorobám a větší úrodě. Proto se vyplatí vědět, jak na to. Řez jednotlivých ovocných stromů se může lehce lišit, zejména dobou, kdy je vhodné řezat. V tomto článku se podíváme na to, jak na řez švestek.

Švestka, nebo slivoň?

Slivoň je strom, na kterém rostou švestky. Správně bychom tedy měli uvádět, že jdeme na řez slivoně. Nicméně obecný název švestka se v lidové mluvě dostatečně zakořenil, takže dnes už vnímáme pod pojmem „švestka“ jak samotný strom, tak také plod z něj.

ŘezFoto: Pixabay

Proč je řez švestek (slivoní) důležitý?

Stejně jako u ostatních ovocných stromů je řez jedním z nejdůležitějších ošetření stromu. V první řadě můžete díky správnému řezu sklízet větší množství plodů, které jsou větší a chutnější. Je to dáno tím, že strom se nemusí vysilovat na celé spoustě výhonků, které by ve výsledku ani nemusely plodit. Dalším důvodem je snadnější sklizeň a rovnoměrnější zrání ovoce. Tím, že strom nebude příliš hustý, bude vzdušnější. A vzduch je zapotřebí, protože pak nevznikají houbová a plísňová onemocnění. Také aplikace postřiků je mnohem jednodušší a úspěšnější.

Každoroční řez peckovin

Řez peckovin provádíme obvykle po sběru plodů, což znamená v srpnu. Výhodou tohoto řezu je to, že víte, které větve neplodily a vidíte případné choroby. Jarní řez (přelom března a dubna) je určen pro pozdní odrůdy švestek, jako jsou ‚Empress‘, ‚Tophit‘, ‚Haganta‘. Jarní řez zvyšuje náchylnost rostlin k rozvoji houbových chorob. Prořezáváme v teplých dnech bez deště a nejlépe za bezmračného počasí. Tím snížíme riziko vlhnutí ran.

Zimní řez stromů

Další možností je zimní řez stromů. Stromy jsou v období vegetačního klidu, nesnižujete růst zelené hmoty a nehrozí riziko padání ovocných pupenů. Avšak zimní řez se neprovádí u pozdně plodících stromů.

Řez po výsadbě

První řez je možné provést ihned po výsadbě, protože pomáhá stromkům zakořenit. První tři až čtyři roky po výsadbě provádíme radikální tvarovací řez. Někdy je možné zakoupit již vytvarované odrůdy, čímž si tuto práci ušetříte. Na konci řezu by měl strom získat tvar vřetena. Díky tomu nebude vyžadovat příliš intenzivní péči a ovoce bude rovnoměrně prosvětleno.

Následující řez

Jakmile je ukončeno období tvarovacího řezu, následující úpravy se provádí již v menší míře. Odstraňujeme tzv. vlky, což jsou větve, které směřují kolmo do nahoru. Taktéž odstraňujeme větve, které konkurují hlavním větvím, zejména tedy ty, které rostou v ostrém úhlu (ty by se pravděpodobně s postupem času stejně vylomily). Samozřejmě odstraňujeme všechny nemocné a poškozené výhony. Zaměřte se i na křížící se výhony. Tento řez provádíme každý rok.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/przycinanie-sliwy-krok-po-kroku-praktyczny-poradnik-ciecia-sliwy/

garlo.cz/clanky/rez-svestek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!