Jednoduchý návod na výsev paprik a předpěstování paprik

Sazenice paprik

Milujete skvělé papriky, které v ústech doslova křupnou? Aby ne. S těmi kupovanými se vám to stát určitě nemusí, a tak stojí za to vypěstovat si vlastní. Pěstování paprik není nijak složité, nicméně má svá úskalí. My se v následujících řádcích zaměříme na výsev paprik a na předpěstování paprik. Samozřejmě nezapomeneme ani na další rady, které by se vám mohly hodit.

Polovina února jako ideální doba pro výsev paprik

Přesně v těchto dnech se vyplatí řešit právě výsev paprik. Vhodný je také výsev celeru. Jinak třeba takový výsev rajčat, salátu, pórku nebo košťálovin se vyplatí nechat až na březen. V dubnu se pak řeší výsev okurky, dýně a cukety. Jaká jsou tedy nejznámější pravidla pro výsev paprik?

Sazenice paprikFoto: Pixabay

Kvalitní substrát jako základ

Nepochybně. Vynikající je hlavně perlit, nicméně volit je možné i jakýkoli jiný, ve kterém nebudou zárodky chorob a plísní. Ideální je sterilní zemina obsahující dostatek živin a mající pH prostředí od 6 do 8. Perlit je vynikající v tom, že ho jen tak nepřelijete. V takovémto případě se totiž vytvoří skvělá živná půda pro plísně a fytopatogenní houby. Jinak je třeba vědět, že perlit je bez živin, a tak se musí rostlinky po 14 dnech přepíchat.

Jakékoli obaly, případně sadbovače

Bohatě postačí kelímky od jogurtů. Jinak se ale dají sehnat i sadbovače, nicméně za ty už něco zaplatíte, což je v této fázi pěstování zbytečné.

Samotný výsev

Vysévá se přibližně jedno semeno na cm2. Hloubka výsevu by se měla pohybovat mezi 0,5 až 1 cm.

Teplota a pikýrování

Papriky pěstujeme při teplotě okolo 25 stupňů Celsia. Můžete ji umístit k radiátoru. Nádobu není od věci také přikrýt fólií nebo víkem. Občas ale musíte papriky větrat a dopřát jim vzduchu. Při výsevu v půlce února se pikýruje zhruba na konci měsíce. Jednotlivé rostlinky se zkrátka protřídí. K přesazení rostlin po dvou do květináče se přistupuje zpravidla v dubnu.

Sazenice paprikFoto: Pixabay

Kdy jdou papriky na zahrádku?

Nejčastěji až po zmrzlých mužích. Ve skleníku už mohou ale bez problémů růst klidně i v polovině dubna. Teploty jsou tady již solidní. Počítat je třeba s tím, že rostliny budou ve skleníku nejspíše větší. Paprika potřebuje dostatek tepla a světla.

Zdroje info: Autor, living.iprima.cz, mojebiozahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.