Řeřicha: návod na její pěstování a použití

Řeřicha

Řeřicha je úžasná bylinka plná živin, která navíc ani není příliš náročná na pěstování. Podobně jako jiné tmavě zelené druhy bylinek a zeleniny obsahuje i řeřicha spoustu železa, proto je vhodná jako prevence anémie. Kromě toho snižuje také hladinu cukru v krvi a má močopudné účinky. To ocení zejména lidé, kteří se chtějí zbavit toxinů z těla. Mimo tyto vlastnosti může nabídnout i antibakteriální účinky. Působí jako prevence osteoporózy a onemocnění štítné žlázy, protože obsahuje poměrně vysoké množství vápníku a jódu. Pokud toužíte po zdravých nehtech a vlasech, měli byste řeřichu začít konzumovat pravidelně.

K dekoraci i konzumaci

Řeřicha je úžasná i jako dekorace – doplní jakékoli jarní aranžmá na vašem stole. Navíc poměrně rychle a dobře klíčí. Kromě toho, že vypadá dobře, je také lahodný a zdravým doplňkem celé spousty pokrmů. Má jemně pálivou chuť podobnou pažitce, takže řeřichu můžete použít alternativně. Hodí se k vaječným pokrmům, sýrovým mísám ale také si můžete řeřichu jen tak nasypat na chleba s máslem. Ozdobit jí můžete téměř jakýkoli pokrm.

Chléb

Obložený chléb: Foto Pixabay

Kdy a jak zasít řeřichu?

Pěstování řeřichy je velmi snadné a semena jsou snadno dostupná. Rostlinu můžeme zasít kdykoli v průběhu roku, velice často se to děje ale právě na jaře. Pokud chcete řeřichu pěstovat jako dekoraci, je třeba, abyste ji zaseli asi 10 dní předtím, než ji budete skutečně potřebovat. Připravte si plochou nádobu, kterou vyložíte silnou vrstvou vaty. Na ni nasypte semínka řeřichy – budou poměrně hustě osázené. Následně je potřeba udržovat vatu vlhkou – a to neustále. Minimálně jednou denně ji kontrolujte a vlhčete. Nikdy nesmí vyschnout. První klíčky se objeví již po dvou až třech dnech. Ke sklizni je řeřicha připravena po cca 10 dnech. Sklízíme tak, že řeřichu odřízneme těsně nad povrchem.

Jak používat řeřichu?

Řeřicha je známá pro svou jedinečnou chuť a vůni. Používat ji můžete téměř kamkoli – posypat jí lze vařené brambory, rýži nebo také těstoviny. Přidat ji můžete do salátů – a to i do těch ovocných. Někteří řeřichu odšťavňují – tuto šťávu pak smíchají s vodou (15 g šťávy na sklenici vody). Tato směs se používá k detoxikaci organismu.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/26073-proc-pestovat-rerichu-je-zdrava-a-ma-skvele-vyuziti-v-kuchyni/

Řeřicha: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!