Návod, jak a kdy množit pokojové rostliny

Množení rostlin

Móda mít rostliny v květináčích neochabuje. Mnoho atraktivních a vzácných vzorků lze zakoupit i v supermarketech a běžných zahradnických centrech. I když jsou často za výhodné ceny a lákají potenciální kupce, lze je snadno znásobit. Pak, aniž byste zničili domácí rozpočet, můžete získat několik sazenic, které naplní váš domov.

Kdy začít s přesazováním rostlin?

Zima je pro domácí rostliny velmi nepříznivým obdobím. Trpí nejen nedostatečným slunečním zářením, ale také podmínkami v místnostech (topení, průvan a kolísání teploty), které mohou jejich stav ještě více stížit. S příchodem jara se však vše dramaticky mění. Většina druhů je v tom nejlepším stavu a je dostatečně nabitá energií, aby vyprodukovala nové stonky, výhonky a listy. Březen a duben jsou dobrým obdobím pro pěstování pokojových rostlin. Postup není složitý, takže ho zvládne i nezkušený člověk. Přesazování a ořezávání rostlin zlepšuje jejich stav.

Petrželka

Petrželka: Zdroj obrázku Pixabay

Množení dělením

Rozmnožování dělením je jednou z jednodušších metod rozmnožování rostlin. Samozřejmě ne každá rostlina může být tímto způsobem rozdělena – týká se to pouze rostlin, které tvoří velký shluk. tomuto účelu jsou vhodné například kapradiny, šáchor, zamiokulkas, různé bylinky či sanseviera (tchýnin jazyk). Jak rozdělit rostliny? Stačí vyndat mateřský vzorek z květináče a prsty jemně rozdělit kořenový bal. Pokud je velmi zamotaný, můžete si pomoci špejlí nebo nožem. Oddělené rostliny by měly být umístěny do nových nádob naplněných půdou.

Sbírání vrcholových řízků

Druhá metoda také není problematická: stačí ostrým nástroje odříznout nové a mladé výhonky, které ještě nejsou dřevité (nemohou zakořenit), a dát je do vody. Tímto způsobem lze bez problémů šířit všechny popínavé rostliny, stejně jako sukulenty a druhy, jako je fuchsie. Nejlepší je odebrat několik řízků z jedné rostliny a umístit je do nádoby s vodou. Tuto nádobu pak umístěte na jasné a slunečné místo po dobu několika týdnů, dokud se kořeny nevyvinou. Nakonec je stačí dát do vhodných nádob a hojně zalévat.

Získávání listů

Některé rostliny lze rozmnožovat pouze listy. Existuje několik metod, které jsou obvykle úspěšné. Jedním z nich je odebrat část z mateřské rostliny a umístit ji (spolu s řapíkem) do vody. Některé listy rostlin, jako jsou africké fialky a sansevieria, lze rozřezat na menší kousky a umístit přímo do země. Po několika týdnech se vytvoří menší sazenice, které lze přesadit do jiných nádob.

Nové sazenice

Některé rostliny s věkem produkují mladé rostliny, které se tvoří z kořenového balu. Nové sazenice rostou blízko mateřského vzorku a zabírají cenný prostor pro vývoj. Pokud je hrnec velký, můžete jej nechat volně růst, ale také vám nic nebrání v tom, abyste jej oddělili a vložili do nádoby s vodou, aby se zakořenil.

Množení rostlin: Zdroj náhledového obrázku Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!