Proč se vyplatí chránit psa před parazity po celý rok

Pes

Psa zaručeně chraňte před parazity po celý rok. Jelikož klíšťata či blechy mohou být aktivní i při teplotě pár stupňů nad nulou.

Ochrana proti těmto parazitům je během letních měsíců automatická pro mnoho majitelů psů. Je ovšem vhodné chránit psy proti nebezpečným parazitům po celý rok. Kupříkladu klíšťata mohou útočit i v zimních měsících, pokud teplota překročí 5 stupňů Celsia.

Ta hlavní sezóna klíšťat je kvůli vyšším teplotám na jaře a v létě. Jak už víte, mohou být aktivní již od 5 °C, především ve vlhkém počasí. Proto pokud jdete se svým psem v teplejších zimních dnech do přírody, určitě se vám vyplatí je chránit ektoparazitiky. Takže je ideální volbou sprej, který vám zajistí rovnoměrnou ochranu proti ektoparazitikům po celém těle.

Dá se říci, že blechy milují teplo domova

Mezi další parazity, kteří mohou ohrožovat psa, patří blechy. Ty ovšem dokáží přenést mnoho nemocí a u psů způsobit alergie, anémii tu hlavně u štěňat nebo je nakazit tasemnicí. Hodně lidí si myslí, že v zimních měsících nejsou blechy, stejně jako klíšťata, aktivní.

Foto: Pixabay

Samozřejmě v mrazu a sněhu pes klíště ani blechy nechytne. Pokud se ovšem oteplí několik stupňů nad nulou, blechy mohou řekněme ožít dostatečně na to, aby si našly nějaký ten psí kožíšek. Jak si je potom přinese zvíře domů, mohou se potom velmi rychle rozmnožit v bytě či domě. Blechy mají rády teplo a ven se jim úplně chtít nebude.

Blechy však mohou na rozdíl od klíšťat ze svého psího hostitele přeskočit do zvířecích pelíšků, koberec či sedačku. Proto je důležitá včasná prevence, aby se blechy vůbec do domácnosti nedostaly. Doporučujeme aplikovat přípravky, které fungují jako ochrana jak proti blechám, tak proti klíšťatům.

Blecha naklade dokonce až 50 vajíček denně

Způsobují u psů svědění, pes se více drbe, na jeho kůži můžete pozorovat klidně až červené skvrny. Proto psa prohlížejte pravidelně. Blechy se vyskytují nejvíce na zádech, mezi lopatkami, na břiše, na ocase a na vnitřní straně stehen.

Jestli již váš pes blechy má, okamžitě ho omyjte speciálním psím šamponem proti blechám. Důležité je potom ošetřit proti blechám vodítko, obojek a pelíšek. Jestli byl pes napadený blechami delší domu v bytě, je nutné vyčistit i veškeré textilie, sedačku, koberce a křesla. Blechy se totiž umí velmi dobře rozmnožovat po určitou dobu i mimo svého hostitele.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.