Řebříček bertrám jako léčivá ozdoba zahrádky

Možná znáte spíše jeho známějšího příbuzného – řebříček lékařský (Achillea milefolii). Ovšem ještě donedávna byl řebříček bertrám (Achillea ptarmica) ceněn mnohem více. Částečně to souviselo i s jeho oblibou v okrasných zahrádkách. Tu ztratil až ve chvíli, kdy se na našem trhu objevily barevnější a plnější variace řebříčku lékařského.

Dříve byl bertrám používán například pro výrobu kýchacího prášku. Odtud také jeho druhové latinské pojmenování ptarmica. Slovo ptalos totiž doslova znamená kýchat.

Na pěstování je nenáročný

Řebříček bertrám se vyskytuje po celé Evropě, na Novém Zélandu, v Austrálii nebo USA či Kanadě. Na pěstování je opravdu nenáročný. Miluje plné slunce, ale vystačí si s polostínem. V obou lokalitách krásně pokvete.

Nevadí mu přísušky ani zimní mrazy, jen v podhorských oblastech je vhodné zakrýt trsy na zimu vrstvou chvojí. V prvních dvou letech od výsadby se rovněž vyplácí v květnu rašící trsy řebříčku bertrámu nejméně o jednu třetinu zkrátit. Oddálíte tím sice kvetení, ovšem podpoříte lepší košatění a i tvorbu kořenů.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Řebříček bertrám netrpí na choroby ani škůdce. Nedaří se mu pouze v jílovitých půdách či na dlouhodobě podmáčených místech.

S čím vám řebříček bertrám pomůže

Tato bylinka má velmi podobné účinky jako jeho známější příbuzný řebříček lékařský. Pomáhá s trávením, zmírňuje bolestivou menstruaci, pomáhá při léčbě respiračních onemocnění a uplatní se i při léčbě ekzémů a dalších obtížně se hojících míst na pokožce. Nejčastěji se používá ve formě odvaru nebo záparu.

Nesmí se používat déle než tři (nejvýše čtyři) týdny v kuse. V organismu se totiž pomalu hromadí toxiny, které je nutné později opět vyloučit. Pauza v užívání musí být teď nejméně tak dlouhá jako doba, po níž byl řebříček bertrám používán k vnitřní léčbě. Standardní dávkování je jedna lžíce sušené byliny na jeden šálek horké vody. Čaj užíváme třikrát denně. Na zápar se používá 30 gramů byliny a litr vody. Užíváme ho při sedacích koupelích nebo jako obklad.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)